Tetanoz Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Tetanoz Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Tetanos aşısının yan etkileri aslında birçok insanda meydana gelmektedir. Farklı yan etkileri olan bu aşı nadir de olsa bazı insanlarda çok büyük yan etkiler meydana getirerek kişileri zor duruma sokabilmektedir. Bu nedenle aşı yapılmadan önce bu gibi durumların göze alınması gerekmektedir. Eğer kişi herhangi bir özel toplantı ya da organizasyona katılacak ise bu durumda tetanos aşısını bir daha düşünmelidir. Çünkü bu aşı her an kişide de yan etkilere neden olabilir. Tetanos aşısının yan etkileri kimi zaman o anda değil de aşı yapıldıktan birkaç saat sonra görülebilmektedir. Tetanos aşısının yan etkileri bazı insanlara da sağlık personelinin yaptığı hatalar nedeni ile meydana gelebilmektedir. Özellikle aşırı doz ya da enjektöre alınan ilaçla birlikte hava kişide farklı yan etkilere neden olmaktadır. Bu nedenle tetanos aşısının yan etkilerinden etkilenmemek için sağlık merkezinin de iyi seçilmesi gerekmektedir. Bu aşının yan etkileri kimi zaman sadece bir çeşit görülürken, bazı insanlarda iki yan etki hatta üç yan etki görülebilir. Fakat belirtmek isterim ki bu aşının yan etkileri yatağa düşürecek kadar yoğun olarak görülmez. Bu nedenle meydana gelen yan etkilerde kişinin tıbbi bir müdahaleye ihtiyacı olmaz. Fakat bu durum eğer bebeklerde görülüyorsa kesinlikle bir doktor muayenesi gerekebilir. Çünkü bebeklerde bu durum biraz daha ağır geçebilir. Tetanos aşısının normal şartlarda görülen yan etkileri şunlardır;
 • Tetanos aşısının en büyük yan etkisi tabi ki kişilerde aşı yapılan bölgede şiddetli ağrı ve sertleşme durumudur. Bu durum hemen hemen her tetanos aşısı yaptıran insanda meydana gelmektedir. Özellikle çocukların bu ağrıya dayanamamaları nedeni ile bu durum oldukça büyük bir problem olmaktadır. Meydana gelen bu ağrıların en büyük nedeni tabi ki tetanos aşısının kolda bulunan kaslar içerisine yapılmasıdır. Kaslar içerisinde meydana gelen sertleşme ve sıvının enjekte edilmesi sırasında kişide oldukça ağrı meydana gelir. Bu durum genellikle birkaç gün bu şekilde devam eder. Tabi ki ağrı en fazla 2 gün sürer. Fakat meydana gelen şişlik biraz uzun sürelerde geçecektir. Meydana gelen acı genellikle personelin aşıyı yapmasına bağlıdır. Bilgili bir sağlık personeli oldukça kolay bir şekilde bu sorunu azaltır.
 • Şişlik ve kızarıklıklar tetanos aşısının yan etkileri arasında önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü aşı yapılan bölgede oldukça şişlik meydana gelebilir. Bu durum aslında herkeste görülmeyebilir. Fakat aşı yapan kişilerin çoğunda bu durum meydana gelecektir. Bu durum bazen iltihaba bağlı olarak ortaya çıksa bile aslında birçok zaman kasların az da olsa incinmesinden dolayı meydana gelmektedir. Yani meydana gelen her şişlik ve kızarıklık kötü düşünülmemelidir.
 • Bağışıklık sistemi bazen tetanos aşısı ile aniden karşılaşınca farklı tepkiler verebilmektedir. Bu yan etki en çok çocuklarda meydana gelmektedir. Eğer sizlerde de bu gibi problemler olur ise en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız sağlık açısından önemlidir. Bağışıklık sitemi bu gibi durumlara genellikle yüksek ateş, bulantı gibi durumlar ile tepki verecektir.
 • Bazı insanlarda alerjik problemler bulunmaktadır. Kişi bu durumun farkında olsa da olmasa da tetanos aşısının yan etkileri bu kişiyi etkileyip eklediği bilinmez. Bu nedenle alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir.
 • Bazen kişilerin kullandıkları ilaçlar ile tetanos aşısı büyük bir etkileşime girerek kişinin cildinde kızarıklıklar ya da mide bulantısı gibi yan etkiler görülebilmektedir.
 • Özellikle çocuklarda bu aşının yapılması sonrasında bir süre iştahsızlık ya da ishal gibi sindirim sorunları görülebilmektedir.

Tetanoz Aşısı Yan Etkileri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Saç Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Saç Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

P P D Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

P P D Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aşıyı Kim Buldu?

Aşıyı Kim Buldu?

Çocuklarda Grip Aşısı Nasıl Yapılır?

Çocuklarda Grip Aşısı Nasıl Yapılır?

Köpek Aşıları Türleri ve Özellikleri

Köpek Aşıları Türleri ve Özellikleri

Kedi Lösemi Aşısı Korunma ve Tedaviler

Kedi Lösemi Aşısı Korunma ve Tedaviler

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6