Hib Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Hib Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hib Aşısı, 5 yaşından daha küçük olan çocukların her yüz tanesinden 5'i hemofilus influenza tip B yani Hib bakterisini taşımaktadır ve bu yaş gurubunda bulunan çocuklarda görülen bakteriyel menenjitin en fazla görülen nedeni de hib bakterisi olmaktadır. 5 yaş altı çocukları hib bakterisine karşı etkin bir şekilde koruma görevi üstlenen hib aşısı, hib mikrobunun parçalanması ve etkisiz hale getirilmesi ile hazırlanmıştır.

Hib Hastalığı ve Hib Aşısının Kullanımı: Hib enfeksiyonuna yakalanmış ya da taşıyıcısı olan bir çocuktaki bakteriler, çocuğun öksürmesi ya da hapşırması ile başka bir çocuğa bulaşabilmektedir. Bu durumun özellikle de kreş ve anaokulundaki çocuklarda görülmesinin sebebi ise 5 yaş altı çocukların toplu olarak bir arada olmasından kaynaklanmaktadır. Hib bakterileri damlacık enfeksiyonu ile alınmakta ve küçük çocukların boğazında çoğalmaktadır. Daha sonra bu bakteriler çocuğun kan dolaşımına geçerek farklı organlara yayılmakta ve yerleştiği yerde hastalık oluşmasına sebep olmaktadır.

Bebeğin ikinci ayını doldurmasından itibaren bir ay ara ile 3 doz şeklinde uygulanmakta olan hib aşısı bebeğin bir buçuk yaşına gelmesi ile hatırlatma dozu olarak bir sefer uygulanmaktadır. Bebeğin bir yaşını doldurması ile tek doz şeklinde uygulana hib aşısı bebek üzerinde etkin bir koruma sağlayarak hastalığın oluşumunu engellemektedir.

Hib aşısı difteri, tetanos, boğmaca gibi diğer hastalıklar için hazırlanan aşıların birleşiminden olan karma aşısının içine enjekte edilerek de kullanılabilmektedir. Ayrıca, hib aşısı tek başına da kullanılmasının yanı sıra, başka hastalıkların karışımı olan beşli aşı formunda da üretilip, piyasaya sürülmektedir.

5'li Karma Aşı: Günümüzde teknoloji hızla ilerlemekte ve bu sayede birçok eskiden tedavisi olanaksız olan hastalıklar için yeni aşılar üretilmektedir. Bu aşıların her birini ayrı ayrı çocuğa uygulamak ise çocuk açısından bir işkence anlamına gelmektedir. Beşli karma aşı bu soruna bir çözüm olması açısından üretilmiştir. Eskiden bu şekilde bir aşının üretilmesi zor hatta imkânsız gibi görünse de günümüzde bilim dünyasında hızla gelişen yeni teknolojiler sayesinde bu artık mümkündür.

Beşli karma aşı, pasteur merieux connaught tarafından yüksek üretim teknolojisi ile üretilmekte ve difteri, tetanos, boğmaca, çocuk felci ve menenjit hastalığının yanı sıra hib bakterisinden kaynaklanan enfeksiyonlara karşı da tek enjektörde koruma sağlamaktadır.

Hib Aşısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hamilelikte Tetanoz Aşısı

Hamilelikte Tetanoz Aşısı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Verem Aşısı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Verem Aşısı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Kızamıkçık Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Kızamıkçık Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Verem Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Verem Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Aşıyı Kim Buldu?

Aşıyı Kim Buldu?

Akciğer Kanseri Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Akciğer Kanseri Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kedi Aşıları Nelerdir?

Kedi Aşıları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6