Çocuklarda Grip Aşısı Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Çocuklarda Grip Aşısı Nasıl Yapılır?

Çocuklarda grip aşısı, bu aşının 6. Aydan itibaren uygulanması gereklidir. Üst solunum yolu enfeksiyonu olan grip influenza ismi ile bilinmektedir. Çoğu zaman sonbahar aylarında görülen grip çocuklarda iki gün kuluçka süresi sürmektedir. 28 dereceden fazla ateşin yüksek olması, gribin başlangıcı ve gribin belirtisi olarak başlar. Hasta olmayan insanlara hapşırık ya da öksürük yoluyla bulaşan bu hastalık, mikrobun akciğerlere yerleşmesiyle bronşit ve zatürre gibi tehlikeli hastalıklara da sebebiyet vermektedir. Bir hafta kronik yani ciddi hastalığı olan çocukların grip aşısı yaptırması gribin etkilerini daha hafif atlatmasına yardımcı olacaktır. Genellikle grip kendiliğinden bir hafta içerisinde normal olarak geçse de bazı gripler daha uzun süre geçmez. Örnek olarak diyabet kalp hastalığı, karaciğer, astım ve böbrek hastalığı gibi ciddi hastalıklar taşıyan kişilerin grip aşısı olmaları önerilir.

Çocuklarda grip neden olur?

Bağışıklık sisteminin geçici düzensizliğine sebep olan grip virüsler, bronşit, zatürre, orta kulak iltihabı ve sinüzit gibi hastalıklara sebep olur. 7 günden daha fazla uzun süren grip belirtileri ve ardından ateşin görülmesi halinde diğer hastalıklara yakalanma riskini de tetikler. Çocuklarda grip belirtileri arasında baş ağrısı, hapşırık, öksürük burun akıntısı, iştahsızlık, baş dönmesi, titreme, sırt ağrısı, kusma, yorgunluk ve mide bulantısı gibi etkiler görülmektedir. Grip olan çocuk kalabalık yerlerden uzak tutulması gerekir ve odası havalandırılmalı, bol bol meyve, sebze ve su tüketmesi sağlanmaya çalışmalıdır.

Çocuklarda grip aşısı ne zaman yapılmalıdır?

Grip en çok çocuklara bulaşmaya meyillidir. Çünkü bağışıklık sisteminin zayıf olması ve ne yapacaklarını bilmediklerinden bulaşması kolaydır. Gripten korunmanın en iyi yolu grip aşısıdır. Özellikle son bahar aylarında Eylül, Ekim ve Kasımda da yapılması gerekir. 6 aydan büyük bebeklerde ve okul çağındaki çocuklara yapılabilen bu aşı yardımıyla çocuğa gribal enfeksiyonların %60 oranında korunabilir ve gribin etkilerini hafifletme imkânı olabilir. Özellikle sonbahar mevsiminde yapılan grip aşısının eczanelerde veya sağlık olacaklarında yaptırmak mümkündür. Aşı olmasının ardından kolda kızarıklık ve ağrı görülme olasılığı vardır. Bu durumlarda ise bir gün süren kas ağrıları ve ateş görülme olasılığı fazladır. Fakat bu etkiler kısa sürmektedir. Aşı olmasının ardından 10 gün içinde vücudu gribal virüslere korumaya başlayan bu aşı yardımıyla çocuk kış ve bahar mevsiminin rahat bir şekilde geçirebilir. Etkisi 1 yıl kadar süren bu aşının hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. 6 aydan küçük bebeklerde aşı yapılmaması gerekir. Okul çağındaki çocuklara grip aşısı yapılması, okul gibi kalabalık yerlerde gribin salgılarından etkilenmesini engelleyen grip aşısı sayesinde bir yıl boyunca korunması söz konusu olabilir.

Çocuklarda Grip Aşısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Bcg Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bcg Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Aşıdan Sonra Banyo Yapılır mı?

Aşıdan Sonra Banyo Yapılır mı?

Asma Aşısı Teknikleri

Asma Aşısı Teknikleri

Hib Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hib Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Aşı Macunu Tarifi ve Malzemeleri

Aşı Macunu Tarifi ve Malzemeleri

Kimlere İnfluenza Aşısı Yapılmalıdır?

Kimlere İnfluenza Aşısı Yapılmalıdır?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6