Çocuk Aşıları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Çocuk Aşıları Nelerdir?

Çocuk aşıları, Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen ve ülkemizde de Sağlık Bakanlığı tarafından Ulusal Aşı Takviminde yer verilen aşılardır. Sağlıklı bir nesil için doğumdan itibaren çocukların düzenli bir şekilde aşılanması çok önemlidir. Bu şekilde hem çocuk sağlıklı olmakta hem de hastalığın taşınması ve bulaşma hızı düşürülmektedir.

Çocuk aşıları nelerdir?
  • Hepatit B aşısı: Yeni doğan bebeğe doğar doğmaz, 1. Ayında ve 6. Ayında 3 doz şeklinde uygulanır. Ömür boyu koruyuculuğu vardır.
  • Verem (BCG) aşısı: 2. Ayını bitiren bebeğe yapılır. Bebek 3 ayını geçtiyse mutlaka test yapılarak uygulanır. Ömür boyu koruduğu düşünülmektedir.
  • DaPT-İPA-Hib aşısı: Karma bir aşıdır. Difteri, Aselüler Boğmaca, Tetanos, İnaktif Polio, Hemofilus İnfluenza tip B aşılarından oluşur. Yeni doğan bebeğe 2.4.6.18. Aylarda uygulanır.
  • Pnömokok aşısı: Menenjit, zatürre, orta kulak iltihabı, kan iltihabı gibi hastalıklara yol açabilen ölümcül bir bakteri olan Pnömokoka karşı yapılan aşılamadır. Bebeğe İkinci, dördüncü, altıncı ve onikinci aylarda olmak üzere toplam dört doz uygulanır. Bebeklerin canını en çok yakan aşıdır. Bu aşıyı olan bebeklerin anneleri tarafından hemen emzirilmeleri sakinleşmeleri açısından önemlidir.
  • KKK (Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) aşısı: Yeni doğan bebeğin birinci yaşında ve ilköğretim birinci sınıfta olmak üzere toplam iki doz olarak uygulanır.
  • Rotavirüs aşısı: Yeni doğan bebeğin üçüncü ve beşinci aylarında ağızdan verilir. Bebeklerde ölümcül olan Rotavirüsün neden olduğu hastalığa karşı uygulanır. Altı aya kadar bu aşıyı olmayan bebeğe altıncı aydan sonra uygulanmaz.
  • Çocuk Felci Aşısı: Yenidoğan bebeğin altıncı ve onsekizinci aylarında ağızdan damla şeklinde verilir.
  • Erişkin tipi Difteri ve Tetanos aşısı: DaPT-İPA-Hib aşısının devamı olarak ama sadece Difteri ve Tetanos aşısı ilköğretim sekizinci sınıfta uygulanır.
  • Su çiçeği aşısı: Yeni doğan bebeğin birinci yaşında tek doz olarak uygulanır.
  • Hepatit A aşısı: Yeni doğan bebeğe 18 aylıkken ve iki yaşına girdiğinde iki doz halinde uygulanır.
Yukarıda yer alan çocuk aşıları Rotavirüs aşısı haricinde Sağlık Bakanlığına bağlı Aile Sağlığı Merkezlerinde ücretsiz olarak uygulanmaktadır. Çocuk aşıları her çocuğun hayata sağlıklı bir şekilde bakabilmesi için yaptırılması gerekli olan aşılardır ve ebeveynlerin çocukları üzerindeki en büyük sorumluluklarından birisidir. Anne sütü ile gelen bağışıklığın devam edebilmesi için çocuk aşılarının ihmal edilmeden zamanında yapılması büyük önem taşımaktadır.

Çocuk Aşıları Yorumları

soru

Bilay

13 Mayıs 2024 Pazartesi

Merhaba 6 yaşında oğlum 13 yaşında kızım var. Her sene olduğu gibi bu yıl da grip aşısı için okullarda duyuru yapıyorlar. Ancak ben bazı sağlık personellerinin grip gibi bazı aşıları çoçuklarına vurdurmadıklarını duydum? Bu insanlar ne biliyor da çocuklarına aşı vurdurmuyorlar? Bakan güvenilir diyor aşılar için sizce vurdurmalı mıyım?

Cevap yaz
cevap

Admin

13 Mayıs 2024 Pazartesi

Bilay,

Bu konuda duygularınızı ve endişelerinizi anlıyorum. Grip aşısı ile ilgili tartışmalar bazen kafa karıştırıcı olabilir. Sağlık personellerinin çocuklarına aşı yaptırmama kararları kişisel tercihleri olabilir ve bu durum, genel sağlık politikalarının yanlış olduğu anlamına gelmez. Grip aşısı, özellikle çocuklar ve yaşlılar gibi risk grupları için ciddi komplikasyonları önleyebilir. Aşı yaptırmadan önce bir çocuk doktoruna danışarak, size ve çocuklarınıza en uygun olan kararı verebilirsiniz. Sağlık Bakanlığı'nın önerilerini de dikkate alarak bilinçli bir tercih yapmanız en doğrusu olacaktır.

Sevgiler,

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kuduz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Kuduz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Popüler İçerikler

Kedi Aşıları Nelerdir?

Kedi Aşıları Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Grip Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Grip Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tavuk Aşıları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tavuk Aşıları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ağaç Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ağaç Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

OPA Aşısının Yan Etkileri

OPA Aşısının Yan Etkileri

Synagis Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Synagis Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Kedi Parazit Aşısı

Kedi Parazit Aşısı

Güncel

Hamilelikte Tetanoz Aşısı

Hamilelikte Tetanoz Aşısı