Kuduz Aşısını Kim Buldu
15 Mayıs 2024

Kuduz Aşısını Kim Buldu

Kuduz Aşısını Kim Buldu, İnsan sağlığında aşının yeri ve ehemmiyeti tartışılmasız bir gerçek. Tarihten çıkarılan acı dersler bu sabah aşıyı hayatımıza dayanılmaz olarak yerleştirmiştir. Tarih süresince aşı üst kısmına yapılmış vaziyette olan çalışmalar sıhhatli bir nesilin ortaya çıkmasında ve hastalıkla maçta bir sürü mühim bir yere sahiptir. Aşının bulunuşları itibari ile ve tarihsel sıralanışı itibari ile çalışmaların birbirini tamamlaması son zamanlarda kullanılan aşının temellerini atmıştır ve tıpta yepyeni sayfalar açılmasına sebep olmuştur. Bu aşılardan biri vaziyette olan kuduz aşısı da bu aşıyla ismini duyuran Louis Pasteur (Pastör) ismini tarihe altın harflerle yazdırdı dersek yeridir.

Kuduz Aşısının İlk Uygulanışı

Joseph Meister isimli bir genç kuduz bir köpek aracılığıyla 14 yerinden ısırıldığında, anne ve babası çocuğu Louis Pasteur'e getirdiler. Bu bilim insanı bundan önce yalnızca hayvanların üstünde denemiş vaziyette olan kuduz aşısını çocuğa uygulamakta tereddüt etti. Pasteur bunu fakat, kendisine iştirak eden 2 hekimin, çocuğun kuduz hastalığından her vaziyette öleceğini ve oldukça başarılı olursa yolun kuduz hastalığına bir çare olabileceğini söylemesinden daha sonra denemeye hüküm verdi. Aşının oldukça başarılı olması bu öldürücü hastalığın önlenmesi ve aşıların geliştirilmesi amacıyla kocaman bir hamle oldu.

Kuduz Virüsü ve Tedavi Nasıl Yapılır?

Kuduz virüsü insana ya kuduz bir hayvanın ısırması, başka bir deyişle cildin hayvanın dişleriyle bulaşıp açılan yaranın tükrükle bulaşması neticesi ya da ciltte şuanki açık bir yara ya da sıyrığın ya da müköz membranların hayvanın tükrüğü ya da beyin dokusu benzeri virüsü taşıyan materyalle bulaşması olması neticesi bulaşır. Bu vaziyetler dışarısında, kuduz hayvanı sevmek, basma vb. Hallerde bulaşma olmaz. Virüsün nadir bulaşma şekilleri içinde göz nakli, laboratuvarda aerosol şeklinde kuduz virüsü solunması sayılı.

Kuduz Belirtileri Nelerdir?

HDCV'ye ilişkili enjeksiyon yerinde ağrı, şişlik ve kızarıklık %75'e varan sıklıkta görülebilir. %5-40 oranında baş ağrısı, halsizlik, kas ağrısı, bulantı ve karın ağrısı bildirilmiştir. Alerjik tepkiler son derecede nadirdir. Kuduz aşısı bir virüs aşısı olup, gebe kadınlara yapılmasında mahzur yoktur. Kuduz aşısı, kuduzla karşılaşma ihtimali dik kişilere (Mesela veterinerler, kuduz virüsü ile çalışan laboratuvar elemanı, alanda çalışanlar benzeri) temas öncesi koruma amaçlı olarak yapılmalıdır. Bu kişilerde riziko aynı ritimde devam ettiği müddetçe her 2 senede bir rapel (Ek) doza gereksinim vardır.

Kuduz Aşısının Bulunuşu

PASTÖR 1822 senesinde Fransa`nın Dole adındaki minik kentinde doğan Pastör, bilhassa "kuduz" a karşın açtığı savaşla, ismini bilim tarihine hiç silinmeyecek altın harflerle yazmıştır. Arbois ortaokulunda ve Besançon kolejinde okumuş, sonradan Dik Öğretmen Okulu`na girmiştir. Bu dik okula giriş sınavında 15. Meydana geldiğini öğrenen Pastör, okula daha layık bir öğrenim gören niteliğini elde etmek amacıyla bir sene daha beklemiş, sonraki sene girdiği sınavda 4. Lüğü kazanmıştır. Böylesine bir tutum dahi, onun ilme, öğrenime gösterdiği dikkatli saygının ayan beyan belirtisidir. 1848'de stajyer, 1849 senesinde doktor olmuştur. Pastör`ün mayalanma konusundaki buluşu, havadaki birtakım mikropların vatandaşlar amacıyla faydalı meydana geldiği neticenini ortaya çıkarmıştır.

Lui Pastör Kimdir?

Şarap, sirke, bira, süt benzeri maddelerin "pastörize" edilmesi, ünlü bilim adamının o dönemdeki dikkatli çalışmalarının sonucudur. Pastör yalnızca bu alandaki çalışmalarıyla kalmamış, Fransa`nın güneyinde ipekçilik endüstrisini tehlikeye düşüren, ipek böceklerine musallat vaziyette olan "karataban" hastalığını önlemiş, koyun, inek benzeri hayvanları kırıp geçiren "şarbon"hastalığının mikrobunu, bunun için bağlı olarak bunun için karşın aşıyı da bulmuştur. Cerrahi hastalıklarda mikropları öldürerek kangren tehlikesinin önüne geçmek yolundaki çalışmaları, gene tıp kapsamında saygıyla anılması gerekli vaziyette olan sayısız başarılarından biridir.

Kuduz Aşısını Kim Buldu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Grip Aşısının Zararları Nelerdir?

Grip Aşısının Zararları Nelerdir?

Akciğer Kanseri Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Akciğer Kanseri Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Pnömokok Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Pnömokok Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

2 Ay Aşısı Nelerdir?

2 Ay Aşısı Nelerdir?

Kedi Parazit Aşısı

Kedi Parazit Aşısı

Güncel

Kuduz Aşısını Kim Buldu

Kuduz Aşısını Kim Buldu