Rotarix Aşısı İçeriği ve Koruyuculuğu
22 Haziran 2024

Rotarix Aşısı İçeriği ve Koruyuculuğu

Rotarix Aşısı

Rotarix aşısı, bebeklerde ağır ishal ve hatta ölümcül olabilecek durumlara yol açabilen rotavirüsün etken olduğu hastalıklara karşı geliştirilmiş bir aşının ticari adıdır. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanan Rotarix aşısı, ülkemizde de satışta bulunmaktadır.

Rotarix Aşısının İçeriği ve Koruyuculuğu

Rotarix aşısı, zayıflatılmış canlı insan rotavirüsü içerir. Yardımcı maddeler olarak şeker, aminoasitler, sorbitol ve dekstran bulunur. Bebeklerde ağır seyreden ishale sebep olan rotavirüsün neden olduğu bağırsak hastalığını %90 oranında engeller veya hastalığın şiddetini düşürür. Rotavirüs, 3 yaşına kadar bebeklerin %95'ini etkileyen oldukça yaygın bir hastalıktır. Hastalığı bazı bebekler hafif, çoğunluğu bir hafta sürebilen ishal ve karın ağrısı şeklinde geçirirken bazı bebekler hastaneye yatmalarını gerektirecek şekilde ağır geçirirler.

Rotarix Aşısının Uygulaması

Rotarix aşısı, kutu içerisinde bulunan karışımın enjektör ile en az altı haftalık olan bebeğin ağız içerisine, yanak kısmına damlatılarak içirilmesi şeklinde uygulanır. Rotarix aşısı, toplam iki doz şeklinde uygulanır. İlk doz bebek 6-8 haftalıkken, ikinci doz ise ilk dozdan en az dört hafta sonra ancak bebek 24 haftalık olmadan önce uygulanmalıdır. 6 aydan sonra bebeğin rotavirüs ile karşılaşma ihtimali kuvvetli olduğundan aşı etkisizdir. Rotarix aşısı, diğer canlı aşılarla birlikte kullanılabilmekle beraber Sağlık Bakanlığı aşı takviminde yer alan 3 ve 5. aylardaki boşluklarda iki doz halinde uygulanması tavsiye edilir. Rotarix aşısı kesinlikle vücut içerisine enjekte edilmemelidir.

Rotarix Aşısının Yan Etkileri

Rotarix aşısının yaygın yan etkileri arasında iştah kaybı, ateş, ağlama, huzursuzluk ve kusma yer alır. Bunların dışında çok nadir olarak deri döküntüsü ve kas krampları görülebilir. Aşının fayda-zarar değerlendirilmesi göz önüne alındığında, yan etkiler göz ardı edilebilecek kadar küçüktür. Aşı esas olarak altı aylık bebeklerin kullanımı içindir.

Rotarix Aşısının Uygulama Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rotarix aşısı mutlaka bir sağlık kuruluşunda hekim gözetiminde uygulanmalıdır. Aşı uygulanan bebeğin dışkı bulaşan bezi temizlendikten sonra eller iyice yıkanmalıdır. Uygulamayı müteakip yarım saat boyunca bebek emzirilmemelidir. Emzirme, aşının etkinliğini düşürmez ancak kusmasına neden olarak aşının vücut dışına atılmasına sebep olabilir. Rotarix aşısı uygulanan bebek hemen ardından emzirilirse ve bebek kusmazsa aşının koruyucu etkisi azalmaz. Kusmayı önlemek için aşıdan önce yarım saat ve aşıdan sonra yarım saat bebek emzirilmemelidir.

Ekstra Bilgiler

Rotarix aşısı, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından da önerilen bir aşıdır. Rotavirüs enfeksiyonları, dünya genelinde bebeklerde ve küçük çocuklarda ishalin en yaygın nedenlerinden biridir. Aşının kullanımı, çocuklarda rotavirüs enfeksiyonlarına bağlı hastaneye yatışları ve ölümleri önemli ölçüde azaltabilir. Aşı, rotavirüs enfeksiyonlarının yayılmasını da sınırlayarak toplum sağlığına katkıda bulunur.

Rotarix Aşısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hepatit A Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hepatit A Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Aşı Macunu Tarifi ve Malzemeleri

Aşı Macunu Tarifi ve Malzemeleri

Zehirli İshal Aşısı Ne Zaman Uygulanır?

Zehirli İshal Aşısı Ne Zaman Uygulanır?

Asma Aşısı Teknikleri

Asma Aşısı Teknikleri

Aşıyı Kim Buldu?

Aşıyı Kim Buldu?

Güncel

Kuduz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Kuduz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6