Zatürre Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Zatürre Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Zatürre aşısı, çok ciddi bir hastalık olan zatürre hastalığından korunmak amacı ile yapılan bir aşıdır. Günümüzde birçok insanı etkileyen bu hastalık zamanlar kişilerde ölüme bile neden olabilen bir hastalıktır. Özellikle çocuklarda etkilerini gösteren bu hastalık, en çok çocukların hayatını tehlikeye atmaktadır. Zatürre aşısı da bu gibi hastalıkların oluşmasını önlemek ya da oluşsa bile etkisini azaltmak amacı ile yapılan tıbbi bir uygulamadır. Aslında genç yaşlı herkesin yaptırması gereken bu aşının bilimsel adı pnömokok aşısıdır. Bu aşı dünyada çok yaygın olarak kullanılan aşılar arasındadır. Fakat bu aşı ülkemizde her ne kadar kullanılsa bile aslında diğer ülkelere göre insanların sorumsuzluklarından dolayı çok fazla kullanılmamaktadır. Bilindiği gibi zatürre hastalığına neden olan mikroplar kişilerde menenjit başta olmak üzere birçok hastalığa neden olmaktadır. Bu durumlardan korunmak için zatürre aşısı tek başına kişinin vücudunda büyük bir koruma sağlayarak bu gibi olumsuzlukları ortadan kaldırır. Bu aşı kimi insanlarda orta kulak iltihabı, sinüzit gibi problemler üzerinde de koruyucu bir etki göstererek sizler biraz daha koruyabilir. Bu nedenle hem sizlere hem de çocuklarınıza gerekli olan aşılardan biridir. Zatürre aşısı yaptırıldığında kişi bir sene boyunca bu gibi problemlerden korunabilirler. Zatürre aşının en çok da bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar yapmalıdır. Böylece bu kişiler bu gibi hayati tehlike teşkil eden durumlardan biridir.

Yıllardır uygulanan ve günümüze kadar geliştirilerek getirilen zatürre aşısı hala insanlar tarafından yaptırılmaktadır. Fakat her ne kadar yaygın bir aşı olsa bile tam olarak istenilen rakama ulaşamayan zatürre aşısının uygulanışı için tabi ki bazı çalışmalar yapılmalıdır. Bu durum özellikle sağlık bakanlığı tarafından dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Zatürre aşısı yeni doğmuş bebeklerde ikinci aylarında yapılabilen bir aşıdır. Bu nedenle en küçük insanlarda bile gönül rahatlığı ile zatürre aşısı yapılabilmektedir. Bu nedenle sizlerde bebeğinizi bu tehlikeli hastalıktan zatürre aşısı yaptırarak koruyabilirsiniz. Zatürre aşısı Avrupa'da ve Amerika'da 2000'li yıllardan beri yoğun bir şekilde uygulanan bu aşı ülkemizde oldukça geç gelmiştir. Bu nedenle zatürre aşısı ülkemizde insanların çok önem vermediği aşılara arasında yer almaktadır. Bu aşı ülkemize 2005 yılında giriş yapmış ve sistemsel olarak 2007 yılında düzene oturmuştur. Yani zatürre aşısı böylesine geç tanınan bir aşı olmuştur. Zatürre aşısının birçok farklı türü bulunmaktadır. Fakat dünya ülkeleri ve ülkemizde bu aşının iki önemli türü kullanılmaktadır. Bunlar; Prenevar ve Pnömo adındaki aşılardır. Bu iki aşı yapıldığında kişilerde çok daha büyük koruma sağlanabilir. Özellikle belirli virüsler üzerinde etkileri olan bu aşıları sizlerde yaptırarak son derece büyük bir problem olan zatürre aşısından korunabilirsiniz.

Zatürre aşısı türlerinden biri olan Prenevar aşısı, gelişmiş teknolojiler sayesinde son derece geliştirilmiş ve bağışıklık sistemi üzerinde mükemmel etkilere neden olmuştur. Böylece birçok insan bu aşıyı yaptırarak bağışıklığını bu hastalığa karşı güçlendirebilir. Zatürre aşısının en büyük özelliği ise insanlar üzerinde çok ciddi yan etkiler göstermemesidir. Sadece küçük ve kısa zamanlı kızarıklık, aşının yapıldığı bölümde görülebilmektedir. Bu durum tabi ki her aşıda görülür. Fakat bazı kişilerde bu aşı küçük hafif ateş problemlerini meydana getirse de bu durum çok uzun sürmemektedir.

Zatürre Aşısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Aids Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Aids Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Zayıflama Aşısı Uygulamaları

Zayıflama Aşısı Uygulamaları

Boğmaca Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Boğmaca Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

6 Ay Aşıları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

6 Ay Aşıları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6