Verem Aşısı Sonrası Riskleri ve Sonrası
19 Haziran 2024

Verem Aşısı Sonrası Riskleri ve Sonrası

Verem aşısı uygulamasından sonra yaşanan birtakım yan etkiler vardır. Bu yan etkiler aşının muhteviyatı ve bedende yaratacağı değişiklikler ile ilgilidir. Aşı uygulaması herhangi bir virüs ya da bakteriye karşı o virüsün aktif ya da pasifize edilerek uygulanması yani bedene tanıtılıp antikorlar tarafından tanınmasını sağlamak demektir. Bir nevi bedene sözü edilen virüs tanıtılır ve o virüse karşı bağışıklık kazandırılmaya çalışılır. Verem aşısı tüberküloz mikrobundan korunmak için yapılan bir aşı uygulamasıdır ve tüberküloz mikrobunun sebep olacağı verem hastalığından korunma amaçlıdır. Aşı canlı aşı olduğu ve kuvvetli bir mikrobun bedene enjekte edilmesi sonucunda birtakım yan etkilere yol açabilmektedir.

Verem Aşısı Sonrası Ne Gibi Yan Etkiler Görülür

Verem aşısı, son derece kuvvetli bir mikrobun bedene enjekte edilmesi ve bağışıklık kazandırılması amacı ile yapılan bir aşı uygulamasıdır. Verem aşısı uygulamasından önce PPD denilen direnç testi uygulanmalıdır. Bu test aşının deri altına bir damla enjekte edilmesi ile yapılır. Deri altına yapılan küçük bir uygulama sonucu yaklaşık bir saat kadar gözlenir ve herhangi bir kabarma ya da kaşıntı yoksa aşı uygulaması yapılır. Verem aşısı ülkemizde direnç göstermeyen yetişkinlere uygulanabileceği gibi yaygın olarak yeni doğanlara doğumdan sonraki üç ay içinde yapılabilir. Verem aşısı zorunlu aşı sınıfında değildir yani uygulama ebeveyn ya da kişinin kendi isteği ile yapılabilir. Genellikle sosyoekonomik düzeyi düşük il ve ilçelerde ya da hastalık riski taşıyan işlerde çalışanlara önerilmektedir. Verem hastalığı ülkemizde son yıllarda yok denecek kadar az olduğu için uygulama eskiden olduğu kadar yaygın değildir. Buna rağmen bazen gelecekte oluşabilecek hastalık riskine karşı önceden bağışıklık kazanmak faydalı olabilir.

Verem aşısı sekiz on yaşına kadar yüzde seksene kadar koruma sağlarken, yetişkinlik döneminde koruma oranı yüzde elliye kadar düşebilir. Verem aşısı sağlık kurumlarında BCG aşısı olarak uygulanır.

Verem Aşısı Sonrası Görülebilecek Komplikasyonlar

Verem aşısı uygulandıktan sonra birtakım komplikasyonlar görülebilir. Bunlardan en yaygın olanı aşı uygulandıktan sonraki birkaç gün yaşanacak kuvvetli ateş olacaktır. Verem aşısı uygulaması sonrası aşı uygulanan bölge sis ve kızarık görülebilir ve şiddetli kaşınma hissi oluşabilir. Verem aşısı birçok aşının tersine kas içine değil deri altına uygulanır bu sebeple aşılamadan sonraki birkaç hafta boyunca aşı sanki toplanıp kalmış dağılmamış gibi görülebilir bu normaldir. Verem aşısı kuvvetli bir aşıdır ve aşılamadan sonra kusma, mide krampı ya da ishal gözlemlenebilir. Bu yan etkiler bir hafta içinde geçmezse bir hekime başvurulmalıdır. Deri altına sızma ya da steril olmayan enjektör sayesinde yarada apseleşme görülebilir. Bunun dışında verem aşısı sonucu oluşan yara 1-3 ay arasında iyileşir ve yetişkinlik döneminde bile yanık izine benzer bir yara izi kalabilir.

Verem Aşısı Kimler İçin Önemlidir?

Verem aşısı özellikle hastalığa yatkın olan kişiler, verem savaş dispanserlerinde çalışan sağlık personelleri ya da ağır iş şartları altında özellikle hijyenik olmayan alanlarda çalışan işçiler için son derece önemlidir. Verem aşısı sonucu oluşan komplikasyonlar ağır seyredebilir bu konuda uygulama öncesi sağlık kuruluşundan bilgi almak önemlidir.

Verem Aşısı Sonrası Yorumları

soru

Kortan

14 Nisan 2024 Pazar

Bebeğime 2 gün önce verem aşısı yapıldı. Fakat aşı yapıldığından beri ateşi düşmüyor. Ayrıca iğnenin vurulduğu yerde kızarıklık ve şişlikte var bebeğim için çok endişeleniyorum. Sizce bebeklerde verem aşısı sonrası bu belirtilerin yaşanmasının nedeni ne olabilir?

Cevap yaz
cevap

Güler

14 Nisan 2024 Pazar

Normal bir durum endişe etmeyiniz. Ateşi 40 dereceyi geçerse ateş düşürücü şurup en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kimlere İnfluenza Aşısı Yapılmalıdır?

Kimlere İnfluenza Aşısı Yapılmalıdır?

Çocuk Aşıları Nelerdir?

Çocuk Aşıları Nelerdir?

Menenjit Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Menenjit Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Tetanoz Aşısı Yapılabilir mi?

Gebelikte Tetanoz Aşısı Yapılabilir mi?

Mmr Aşısı Nedir Mmr Aşısının Engellediği Hastalıklar?

Mmr Aşısı Nedir Mmr Aşısının Engellediği Hastalıklar?

Güncel

Aşıların Yan Etkileri Nelerdir?

Aşıların Yan Etkileri Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6