18 Ay Aşısı 18 Aylık Bebeklere Hangi Aşılar Yapılır?
21 Haziran 2024

18 Ay Aşısı 18 Aylık Bebeklere Hangi Aşılar Yapılır?

Aşılar, vücutta hastalığa yol açan mikropların hastalık yapma kabiliyetlerinden arındırılarak oluşturulmuş biyolojik maddelerdir. Aşılar bir tedavi yöntemi değil, önleyici bir sağlık uygulamasıdır. Hastalıklardan korunmak ve hastalık bulaşmadan önce vücutta savunma maddesi olarak bilinen antikor üretimini destekler. Bu destek, aşının uygun yaş ve zamanda yapılmasıyla sağlanır. Çocuklarda koruma, anne adaylarında gebeliğin son üç aylık döneminde yapılan tetanos aşısıyla başlar ve düzenli bir program şeklinde bebek doğduktan sonra da devam eder. Düzenli ve zamanında yapıldığında bebekleri ve çocukları bulaşıcı hastalıklardan korur. Aşı, bağışıklık sistemi bozuk olan kişilerde tam koruma sağlamaz. Son kullanma tarihi geçmiş aşılar herhangi bir koruma sağlamadığı gibi, koruma için aşının çok iyi şekilde muhafaza edilmesi gerekir. Tek kullanımlık enjektörlerle uygulanması ve uygulama ortamının mutlaka steril olması gerekir. Aşı yapılacak bölge önce alkol ile temizlenmelidir.

18 Ay Aşıları Nelerdir?

DTaP Aşısı:

DTaP aşısı, difteri, tetanos ve boğmaca hastalıklarına yol açan bakterilerin etkinliğini yok etmek amacıyla uygulanır. Difteri, tetanos ve boğmaca bakteri kaynaklı ciddi hastalıklardır. Boğmaca ve difterinin bulaşıcı özellikleri vardır. Tetanos ise ciltte oluşan kesik ya da yaralardan kolaylıkla vücuda geçiş yapabilir. DTaP aşısı, bu üç hastalıktan korunmak amacıyla uygulanır. Çocuklarda DTaP aşısı 5 doz şeklinde uygulanır ve diğer aşılarla kombine edilerek de yapılabilir. DTaP aşısı, bebeğin 2. ayında, 4. ayında, 6. ayında, 15-18. aylarında ve 4-5 yaş aralığında uygulanır. Aşı, ağır ya da orta derecede hastalık olan çocuklarda ertelenmelidir. Aşı nedeniyle, aşı uygulanan alanda kızarıklık, şişlik, ağrı, hassasiyet, ateş, kusma ya da halsizlik gibi yan etkiler oluşabilir. Bu etkiler genelde 1-2 gün içinde geçer. Aşı yapıldıktan sonra bebekte 3 saati geçen ağlama nöbeti ya da yüksek ateş görülürse vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Çocuk Felci Aşısı:

Çocuk felci, polio olarak adlandırılan bir virüsün neden olduğu bulaşıcı ve çok ciddi bir hastalıktır. 1-4 yaş aralığındaki çocuklarda sık karşılaşılan çocuk felci hastalığından korunmak için aşının mutlaka yapılması gerekir. Karma aşı şeklinde de uygulanabilen çocuk felci aşısının herhangi bir riski yoktur. Bebek, çocuk felcine yol açan virüsü su ya da besinler yoluyla kolaylıkla kapabilir. Kesin bir tedavisi olmayan çocuk felci hastalığı, tıpkı soğuk algınlığına benzer belirtiler verir. Çocuk felci aşısı 5 defa uygulanır. Bebek 2, 4, 6, 18 aylarındayken uygulanan aşı, 4-6 yaş aralığında tekrarlanır. Aşı sonrası kızarıklık, bölgede hassasiyet ve hafif ateş gelişebilir.

Menenjit Aşısı:

Ciddi bir çocuk hastalığı olan menenjit, enfeksiyon kaynaklı bir hastalıktır. Farklı enfeksiyon ajanları menenjite yol açabilir. Bakteri kaynaklı ortaya çıkan menenjit türü en tehlikeli olanıdır. Menenjit aşısı, Hib aşısı olarak isimlendirilir. Hib, tüm dünya genelinde yaygın şekilde görülen bir bakteri çeşididir. Daha çok 6-18 ay arasındaki bebeklerde hastalığa neden olur. Menenjit aşısı uygun koşullarda ve dozlarda yapıldığı takdirde menenjit harici, zatürre, kemik eklemi enfeksiyonu gibi hastalıklara karşı da koruma sağlar. Menenjitte ise %95 önleme etkisi yaratır. Aşının ilk dozu bebek 2. ayındayken, 2. dozu bebek 4. ayına geldiğinde, 3. dozu bebek 6. ayına ulaştığında, 4. dozu ise bebeğin 15-18. ayında uygulanır. 18. ayda uygulanan doz pekiştirme dozudur.

Hepatit A Aşısı:

Hepatit A aşısı, yapılması mutlaka tavsiye edilen aşılardan biridir. Hepatit A, 1-5 yaş arası çocuklarda daha sık görülen bir virüs nedeniyle ortaya çıkar. Kendiliğinden geçen ancak nadir durumlarda kronik bir hal alan virüsten korunmak için aşının önemi büyüktür. Aşı, bebeğin 12-18. ayında uygulanır ve 6-12 ay sonra tekrarlanır.

Ekstra Bilgiler

18 aylık çocuklara yapılan aşılar, onların bağışıklık sistemini güçlendirir ve onları ciddi sağlık sorunlarından korur. Aşıların zamanında ve uygun dozlarda yapılması çok önemlidir. Ayrıca, aşı sonrası ortaya çıkabilecek yan etkiler konusunda ebeveynlerin bilinçli olması ve gerektiğinde sağlık profesyonellerine danışmaları önemlidir. Aşıların muhafaza koşullarına dikkat edilmesi, aşının etkinliğini koruması açısından kritiktir. Son olarak, aşıların toplum sağlığı üzerindeki olumlu etkileri göz önünde bulundurularak, aşılamanın yaygınlaştırılması ve aşı karşıtlığına karşı bilgilendirme çalışmalarının yapılması gerekmektedir.

18 Ay Aşısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kuduz Aşısını Kim Buldu

Kuduz Aşısını Kim Buldu

Grip Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Grip Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Aşıyı Kim Buldu?

Aşıyı Kim Buldu?

Kedi Parazit Aşısı

Kedi Parazit Aşısı

Kkk Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kkk Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Kimlere İnfluenza Aşısı Yapılmalıdır?

Kimlere İnfluenza Aşısı Yapılmalıdır?

Güncel

Askerde Yapılan Aşılar Nelerdir?

Askerde Yapılan Aşılar Nelerdir?