4 Ay Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
22 Haziran 2024

4 Ay Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

4 Ay Aşısı Bebekleri Hastalıklardan Korumaktadır

Aşı, güçsüzleştirilmiş veya ölü mikroorganizmaların ya da onların ürettiği toksinlerin vücuda verilmesi sonucunda kişinin hastalıkla karşılaşmış gibi antikorlar oluşturmasına dayanır. Aşılama, her yıl binlerce bebeğin hayatını kurtarır. Ancak bazı aşı türleri hafif, ciddi veya kalıcı hasar riski taşır. Yüksek riskli çocuklar hariç, aşı yapmanın faydaları risklerinden çok daha fazladır. İlk kez uygulanan aşı çiçek aşısıdır. Bu aşı o kadar başarılı olmuştur ki dünyadan bu hastalık tamamen kalkmıştır. Bebekler ikinci aylarında aşılanmaya başlanmalı ve çocukluk dönemine kadar devam etmelidir.

DTaB (Difteri, Tetanos, Boğmaca) Aşısı

Bu aşı, bebeklere ilk yapılan aşılardan biridir. Bu aşının özellikle boğmaca durumuna karşı reaksiyonlar yaygındır. Ancak bu reaksiyonların çoğu ciddi tehlike oluşturmaz. Boğmaca aşısının beyinde hasar oluşturduğu düşünülmüşse de yapılan araştırmalarda tam olarak böyle bir durum görülmemiştir. Bebeğinizin güvenli bir şekilde aşılandığından emin olun.

 • Doktorunuzun bebeğinizi aşılama öncesinde kontrol etmesi gerekmektedir.
 • Bebeğinize özellikle aşı yapıldıktan sonra 48 saat içinde (72 saate kadar) dikkatle gözlemleyin. Şiddetli bir reaksiyon gördüğünüzde derhal doktora götürün.
 • Bir sonraki karma aşı yapılmadan önce görülen bir reaksiyon varsa hemen doktorunuza bildirin.
 • Aklınıza takılan soruları doktorunuza sorun.

DTaB Aşısı Sonrası Reaksiyon Belirtileri:

Reaksiyon görülme sıklığı, ilk üç dozda çocukların yarısında gözlemlenir.

 • Enjeksiyon yerinde ağrı,
 • Hafif orta derece ateş,
 • Bebeklerde şiddetli ağlama,
 • Aşı yerinde şişme,
 • Aşı yerinde kızarıklık,
 • Uyuklama, kusma, iştahsızlık gibi belirtiler görülebilir.

Ateş ve ağrı için bebeklerde kullanılan asetaminofen, aşıdan hemen sonra reaksiyonları azaltmak ve koruma amaçlı olarak bebeğe verilebilir. Aşı yerine sıcak kompres uygulaması da bebeği rahatlatır. Ateş ve şişme, ilk dozdan sonraki dozlarda daha yaygın bir problem olabilir.

Çocuk Felci Aşısı (Polio)

Polio (Çocuk felci) aşısı, 30 yıldır hayat kurtarmaktadır. Çocuklar okula başlamadan önce toplam dört doz aşı olmalıdır. Bu dozlar 2 ve 4. aylarda, 18. ayda ve 4-6 yaş arasında yapılır. Bazı doktorlar yüksek risk taşıyan bölgelere 6. ayda bir doz daha yapabilirler. Bu aşı güvenilirdir ve çocuklarda ters reaksiyon neredeyse hiç görülmez.

Hepatit B Aşısı

Şu anda tüm bireylere, özellikle çocuklara Hepatit B aşısı yapılması önerilir. Hepatit virüsü, sarılık hastalığına yol açarak kişilerin bağışıklık sistemini zayıflatır. Aşının ilk dozu doğumda yapılır. Ek dozlar 2 veya 4. ayda ve 6-18. ayda yapılmalıdır. Bu aşının belirli bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Hib (Hemofilus Influenzae Tip B) Aşısı

Bu aşı, bebeklerde ve küçük çocuklarda ciddi enfeksiyonlara yol açan ve ölümcül olabilen Hemofilus influenzae tip B (Hib) bakterisine karşı yapılır. Menenjit ve epiglottit (hava yollarını tıkayan bir enfeksiyon) vakalarının çoğunda bu bakteri sorumludur. Ülkemizde bu aşının tüm yeni doğan bebeklere yapılması şu an standart değildir ve yalnızca yüksek risk taşıyan bebeklere doktor önerirse yapılır.

BCG (Tüberküloz Aşısı)

Virülansı azaltılarak elde edilmiş canlı bir aşıdır. Koruyucu değeri %20-80 arasındadır. Bu aşı, tüberküloz hastalığının çocuklara ve bebeklere bulaşmasını engellemek için yapılır. Ancak asıl görevi, çocukta tüberkülozun ölümcül komplikasyonları olan miliyer tüberküloz (yaygın) ve merkezi sinir sistemi tüberkülozundan korumaktır. Bu aşının ilk dozu çocuk doğar doğmaz uygulanır. Daha sonra üç kez daha sırasıyla uygulanır. Bu aşı ilk üç ay PPD testi yapılmadan uygulanırken, daha sonra önce çocuğun PPD testine bakılır. Eğer PPD negatif ise yapılır. Bu, çocuğun bağışıklığının olmadığını gösterir. Eğer PPD pozitif ise o çocuk zaten bağışıklık kazanmıştır ve aşıya gerek yoktur.

4 Ay Aşısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebek Aşı Takvimi

Bebek Aşı Takvimi

Yenidoğan Aşıları Türleri ve Özellikleri

Yenidoğan Aşıları Türleri ve Özellikleri

Kedi Parazit Aşısı

Kedi Parazit Aşısı

P P D Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

P P D Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Güncel

Çocuk Aşıları Nelerdir?

Çocuk Aşıları Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6