Yenidoğan Aşıları Türleri ve Özellikleri
21 Haziran 2024

Yenidoğan Aşıları Türleri ve Özellikleri

Yenidoğan bebeklerin sağlıklı bir yaşam sürmeleri için çeşitli aşıların yapılması gerekmektedir. Bu aşılar, bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirir ve onları çeşitli enfeksiyon hastalıklarına karşı korur. Yenidoğan döneminde yapılan aşılar ve bu aşıların önemi hakkında bilgi vermek amacıyla bu makaleyi hazırladık.

Hepatit B Aşısı

Yenidoğan bebeğin ilk aşısı Hepatit B aşısıdır. Bu aşının ilk dozu genellikle hastanede yapılır. Eğer bebek evde doğmuşsa veya bir nedenle aşı yapılmamışsa, bebeğin ilk muayenesinde mutlaka yapılmalıdır. Ayrıca, prematüre bebeklerde aşının biraz daha geç yapılmasında fayda vardır.

2. Ay Aşıları

İkinci ayın sonunda yapılan aşılar şunlardır:
 • Verem aşısı: Sol omuza ve deri içine yapılır.
 • Beşli karma aşı: Bacağa ve kas içine uygulanır.
 • KPA (Konjuge Pnömokok Aşısı): Bacağa ve kas içine uygulanır.
Aşıdan sonra bazı çocuklarda ateş oluşabilir ve bu durum 3 gün sürebilir. Aşının yapıldığı yerde şişlik veya kızarıklık oluşabilir. Gün içinde 3-4 defa soğuk kompres uygulanabilir.

4. Ay Aşıları

Dördüncü ayda, ikinci ayda yapılan aşıların ikinci dozları uygulanır. Bu aşılar sonrasında meydana gelen ateş için doktorunuzun önerdiği ateş düşürücü ilaçları kullanabilirsiniz.

6. Ay Aşıları

Altıncı ayda uygulanan aşılar sonrasında da ateş görülebilir. Daha önceki aşılarda ateş olmuş ve doktor ağrı kesici vermişse, aynı ağrı kesiciyi kullanabilirsiniz. Ateş aynı gün çıkmayabilir, ertesi gün de çıkabilir.

9. Ay Menenjit Aşısı

Menenjit aşısının ilk dozu dokuzuncu ayda yapılır. Menenjit, beyin ve omuriliğin etrafındaki zarların enfeksiyonudur. Bu nedenle çok önemli bir aşıdır.

12. Ay Aşıları

On ikinci ayda yapılan aşılar şunlardır:
 • KKK1 (Kızamık, Kızamıkçık ve Kabakulak aşısı)
 • KPA4 (Konjuge Pnömokok Aşısı, dördüncü doz)
 • Suçiçeği aşısı
 • Menenjit aşısının ikinci dozu
Suçiçeği aşısı nadiren de olsa ateş ve vücutta döküntü yapabilir. Bu durumda korkulacak bir şey yoktur.

Aşı Unutulursa

Bir aşının unutulması veya geç uygulanması aşının etkisini azaltmaz. Aşının yeniden başlanmasına gerek yoktur; aşı programına kaldığı yerden devam edilebilir.

Birden Fazla Aşı Uygulaması

Günümüzde aynı anda birden fazla aşı uygulanabiliyor. Böylece yan etkisi artmadan aşılama yapılmış olur. Basit bir solunum hastalığı ya da ishal aşılama yapılmasına engel değildir. Bu konudaki en son kararı doktorunuz verecektir.

Sarılık ve Aşılar

Bebeğiniz Hepatit B aşısı olsa da yeni doğan sarılığı geçirebilir. Çünkü bu sarılık genellikle fizyolojik sarılıktır. Hepatit B aşısının koruma süresi yaklaşık 15 yıldır. Menenjit aşısı olmasına rağmen diğer etkenlerden dolayı bebeğiniz menenjit geçirebilir.

Aşı Sonrası Banyo

Aşı vurulması, bebeğin banyo yapmasına engel değildir. Yalnızca verem aşısından sonra 3 gün su değmemesi gerekir. Bu yüzden 3 gün banyo yaptırılmaması uygundur.

Yenidoğan Aşıları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Aşı Macunu Tarifi ve Malzemeleri

Aşı Macunu Tarifi ve Malzemeleri

Hepatit A Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hepatit A Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Aşıyı Kim Buldu?

Aşıyı Kim Buldu?

Asma Aşısı Teknikleri

Asma Aşısı Teknikleri

Ceviz Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ceviz Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6