Corona Aşısı Yapılış Nedenleri
15 Mayıs 2024

Corona Aşısı Yapılış Nedenleri

Corona aşısı, Aşı bir köpek aşı çeşididir. Aşının etkeni canine corranavirus'tür. Bu aşının enfeksiyonu sindirim sistemi ile yani oral yol ile bulaşmaktadır. Bu hastalığı taşıyan köpekler iki hafta süresince dışkı yolu ile bu virüsü etraflarına bulaştırırlar. CCV virüsü yavru köpeklerde ishal şeklinde kendisini gösterir. Genel olarak hastalık köpeklerde parvovirus olarak seyir eder. Parvovirusten farklı olarak bu hastalığın ölüm oranı yoktur. Corona aşısı köpek besleyen insanların mutlaka köpeklerine yaptırmaları gereken bir aşı çeşididir. Böylelikle özellikle yavrulama yapan köpeklerin hastalığı yavrularına bulaştırma riskleri ortadan kalkar. Cocona aşısının üretiliş amacı, hastalığın köpekler arasında birbirlerine bulaşmasını engellemek içindir. Canina corronavirus'un primer semptomu ishal ile kendisini göstermektedir.

Corona aşısı yapılış özellikleri nelerdir?

Öncelikle aşı yapılacak köpeğin hastalığa yakalanmamış olması gerekmektedir. Zaten bu virüsü taşıyan bir köpeğe aşılama işlemi yapılamaz. Özellikle yavrulama durumu gibi bir olgu var ise anne köpeğin mutlaka bu virüsü taşıyıp taşımadığının kontrollerinin zamanında yapılmış olması çok önemlidir. Aksi takdirde doğumdan sonra yavru köpeklerin anne sütünü içmesi ile hastalığın virüsünü kapması eş zamanlı olarak meydana gelir. O nedenle de özellikle bakıcısı olan köpeklerin belirli aralıklarda veterinere götürülmesi ve gereken aşılarının hastalık bulaşmadan yaptırılması gerekir. Ayrıca paraziti var olan veya parazit tedavisi gören köpeklere asla Corona aşı yapılmamalıdır. Aşılanan köpek kesinlikle iki gün yıkanmamalı ve aşılama işlemi yapılan yavruların asla evden çıkmaması gerekmektedir.

Corona aşısı yapılış neden olur?

Aşının etki ettiği hastalık köpeklerde belirti olarak iştahsızlık, ishal, kanlı ishal, kusma, halsizlik ve depresyon belirtileri gösterir. Hastalık kanlı ishal hastalığı ile benzerlik içerisindedir. Ayrıca bu hastalık köpeğin parvo virüsüne karşı olan vücut direncini düşürmektedir. O nedenle de tüm yeni doğan yavru köpeklerin Corona aşısını olması gerekmektedir.

Corona aşısı yapılmamasının riskleri nelerdir?

Bu aşının koruduğu hastalığa karşın birçok köpek bağışıklık kazanmıştır. O yüzdende bu tür hastalıklardan kolay kolay etkilenmezler ve hafif şekilde atlatabilirler. Aşı on iki aydan küçük köpekler için üretilmiş bir aşı olup onların bu hastalığın virüsten etkilenme olasılıklarına karşın üretilmiştir. O yüzdende aşının yapılmama riski bu yavru köpeklerde ölüme varan sonuçlar doğurabilmektedir.

Hastalığın bir kere bulaşması yeterlidir. Herhangi bir tedavisi olmadığı için yavru köpeklere yapılması mecburi bir aşı olan Corona aşısı mutlaka hayvan besleyicileri tarafından yavru köpeklere mutlak suretle yaptırılmalıdır.

Corona Aşısı Yorumları

soru

Cenk

21 Mayıs 2024 Salı

Benim köpeğim rotweiler corona aşısı 2side yapıldı ne hikmetse coronada vefat etti 6,5aylıkken 48 saatte acaba bu naaıl anlam yüklemeleyim ablamadom

Cevap yaz
cevap

Admin

21 Mayıs 2024 Salı

Üzgünüm, köpeğinizin kaybı için başsağlığı dilerim. Aşılar genelde hastalıklara karşı koruma sağlar, ancak bazen başka faktörler de hastalığın seyrini etkileyebilir. Veterinerinizle görüşerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Zayıflama Aşısı Uygulamaları

Zayıflama Aşısı Uygulamaları

Güncel

T Göz Aşısı Nasıl Yapılır?

T Göz Aşısı Nasıl Yapılır?

Su Çiçeği Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Su Çiçeği Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kuduz Aşısını Kim Buldu

Kuduz Aşısını Kim Buldu

Aşıyı Kim Buldu?

Aşıyı Kim Buldu?

Güvercin Aşıları Güvercine Yapılan Aşılar

Güvercin Aşıları Güvercine Yapılan Aşılar

Dabt İpa Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Dabt İpa Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Dut Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Dut Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6