Su Çiçeği Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Su Çiçeği Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Su çiçeği aşısı, çok eski zamanlardan beri insanlar tarafından yaptırılan bir aşıdır. Oldukça yaygın olarak kullanılan bu aşı eski zamanlardan günümüz gelene kadar birçok kişinin bu hastalıktan etkilenmesini önlemiştir. Son derece etkili olan bu aşı kişileri su çiçeği hastalığından %100 olacak şekilde korumaktadır. Oldukça ağır seyreden ve insanlarda yüksek ateşten cilt problemlerine bile neden olan su çiçeği hastalığından tek korunma yolu bu hastalıktır. Su çiçeği hastalığı direk olarak çocuklarda görülen ve bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle su çiçeği hastalığın hedefi direk olarak çocuklardır. Bağışıklık sistemleri son derece zayıf olan çocukları etkisi altına alarak gerek aileye gerekse çocuğun psikolojine zarar veren bu hastalıktan korunmak için tabi ki sizlerde su çiçeği aşısını çocuklarınıza her sene yaptırarak onlara sağlıklı bir yaşam sunabilirsiniz. Çiçek hastalığı aslında her ne kadar basit bir hastalık gibi görünse de aslında bu hastalık oldukça tehlikelidir. Çünkü kimi insanlarda hafif geçen bu hastalık, kimi insanlarda oldukça ağır geçerek kişinin hayati tehlikeler yaşamasına neden olabilir. Bu nedenle su çiçeği aşısı kesinlikle aksatılmaması gereken aşılardan biridir. Bu aşıyı sizlerde en yakın sağlık kuruluşuna baş vurarak çocuklarınıza yaptırabilirsiniz.

Su çiçeği aşısı, her ne kadar ski zamanlardan beri uygulanan ve fayda alınan bir aşı olsa bile günümüzde bu aşıyı birçok aile ihmal etmektedir. Bu durumda çiçek hastalıkları çocukları okullarda ya da diğer toplu alanlarda yakalayarak çok büyük problemleri ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle bilinmelidir ki çiçek aşısı yaptırmamış her çocukta çiçek hastalığı oluşma ya da bulaşma riski çok yüksektir. Özellikle okullarda, ana okullarında ya da diğer toplu alanlarda bu aşı mutlaka yapılmalıdır. Günümüzde ilk okullarda sağlık bakanlığı tarafından bu aşı yapılmaktadır. Fakat bu aşı sadece bir süre çocuğunuzu koruyacaktır. Bu aşının devamını sizler anne ya da baba olarak çocuklarınıza yaptırırsanız en büyük görevlerinizden birini yapmış sayılırsınız. Su çiçeği aşısı en küçük yaşı 1 yaştır. Yani 1 yaşından daha küçük insanlarda bu aşı uygulanmamaktadır. Fakat 1 yaşından 13 yaşına kadar bu aşının zamanı geldiğinde yapılması şarttır. Aksi durumlarda bu gibi hastalıklar çocuklarınıza zarar verebilir. Sizlerde bu gibi problemlerle karşılaşmamak için sürekli olarak zamanında aşıları yaptırmalısınız. Su çiçeği aşısı tabi ki yetişkinlerde de uygulanması gereken aşılardan biridir. Çünkü bu hastalık nadiren de olsa yetişkinlerde etki gösterebilir. Bu ihtimale rağmen günümüzde birçok insan bu aşıyı yaptırmamaktadır. Yetişkin bir insanda bu aşı bir ay ara ile iki kez yapıldığında yeterli olacaktır.

Yan etkiler

Her aşının olduğu gibi su çiçeği aşısının da küçükte olsa bir yan etkisi bulunmaktadır. Bu aşı yapıldığında çocuklarda ya da kişide küçük cilt döküntüleri meydana gelebilmektedir. Bu durum genellikle çok ilerlemeden azalacak ve ortadan kalkacaktır. Fakat bu döküntüler nadiren bir aya kadar uzamaktadır. Su çiçeği aşısı yan etki olarak bazı insanlarda yüksek ateş olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu durum bazı aileleri korkutsa da aslında bu durum artmayacağı için pek sorun olmaz. Bu gibi durumlarda sadece biraz ateş düşürmeye çalışmanız yeterlidir.

Su çiçeği aşısının yapılmaması gereken durumlar

İlk olarak bu aşıyı yaptırmaması gereken kişiler tabi ki önemli hastalıkları olan kişilerdir. Bu hastalıklardan birine lösemi hastalığı örnek verebilir. Bu kişilerin bağışıklık sistemi oldukça sorun olduğundan bu aşıyı lösemi hastalarına uygulamak kesinlikle yanlıştır. Kemik iliği ve lenfatik sistemi tutan maliğnesi durumu olan insanların su çiçeği aşısı kesinlikle yaptırmamalıdır. Aksi durumlarda çok büyük yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler kimi zaman su çiçeğinden daha fazla sorun olabilmektedir. Eğer bu aşıyı yaptırmış sanız farklı ilaçları kullanmamanız gerekmektedir.

Su Çiçeği Aşısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Aşı Çeşitleri Nelerdir?

Aşı Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Güncel

Kedi Lösemi Aşısı Korunma ve Tedaviler

Kedi Lösemi Aşısı Korunma ve Tedaviler

Güncel

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6