Kedi Parazit Aşısı
15 Mayıs 2024

Kedi Parazit Aşısı

Kedi Parazit Aşısı, nasıl ki kendi sağlımız için bazı aşıları yaptırmak zorunda isek hayvan dostlarımızın sağlığı içinde hem onların sağlığı hem de kendimizi korumak için aşılarını düzgün bir şekilde yaptırmamız gerekir. İster sokakta ister evde besleyelim durum değişmez. Genelde evde beslenen kedilerin herhangi bir hastalık taşımayacağı inancı yaygın olup tamamen yanlıştır. Ülkemizde çok fazla aşılanmamış hayvan bulunduğundan bazen gezdiğimiz bir parkta bile bir hayvan hastalığı etkenleri olabilmektedir. Evcil kedilerin birçoğu rutin tedavileri yapılmasına rağmen mutlaka hayatlarının bir döneminde enfekte olabiliyorlar ve bazı parazitler kedilerin sağlığını ekilerken insan hayatını da tehdit edebilmektedir.

Kedilerde parazit aşısı önemi nedir, parazit aşısı ne zaman yapılmalıdır?

Kediler 6-8 hafta aralığında mutlaka parazit aşıları yapılmak sureti ile parazitlerden arındırılmalıdırlar. Çünkü bazı parazitler kedilerden insanlara geçebilmektedirler. Kediler de parazit aşısı denildiği zaman akla enjeksiyon ile yapılan aşılar gelmektedir. Kedilerde parazit aşıları ense bölgelerine damlatılan damlalar şeklinde olmaktadır.
  • İç parazit aşısı ve mücadelesi, Yavru kedilerde iç parazit aşısı 2 ayda bir tekrarlanır. Kedilerde iç parazit denildiği zaman halkalı solucanlar grubuna dahil tenya, kurt ve askaritler görülmektedir. Bu parazitler kedinizin bağırsağına yerleşerek hayvanınızın gıdasına ortak olduğu gibi kanama, zayıflık, tüylerde dökülme ve bağırsak hastalıkları gibi birçok rahatsızlığa neden olmaktadır. İç parazitler gurubundan olan tenyaların bulaşma şekli kedinin dışarıdan parazit bulaşmış bir gıda yemesi neticesinde, pirelerden veya kertenkele türü bir hayvanın yenmiş olmasından meydana gelir. Bu parazitler bulaşıcı olup insanlarda da iç organlarda kistlere neden olabilmektedir. Askaritlerin yumurtalarını da kediler taşıyarak insanlara bulaştırır. Enfekte olan gebe bir annede plasenta aracılığı ile bebeğine geçiş yapmaktadır. Kedilerde tek bir iç parazit aşısı bulunmamaktadır. Her parazit için ayrı aşılar mevcuttur. Kedide dışkı muayenesi göre parazit aşıları yapılmaktadır. Maksimum 3 aylık süreleri aşmadan parazit aşılarının yapılması çok önemlidir. Çünkü iç parazitlerin kedinin vücuduna girdiği andan itibaren enfekte hale gelmesine kadar geçen süre 2-3 ay aralığındadır. Düzenli bir iç parazit aşılaması parazitleri yok etmektedir. Bunlara kist aşısı adı verilmektedir.
  • Dış parazit aşısı ve mücadelesi, Artık kedilerdeki dış parazitlere karşı oldukça etkili aşılar geliştirilmektedir. Bu ilaçlar sayesinde bit, pire, kene gibi dış parazitler sorun olmaktan çıkmıştır. Bu aşılar bit ve pire gibi dış parazitlere karşı 3 ayda bir enseye damlatılan aşılar ile kene parazitinde ise 45 günde bir yapılan aşı ile dostunuzu zararlılardan korumaktadır. Enseye damlatılma nedeni kedinizin temizlenme sırasında aşıyı yok etmemesi içindir. Dış parazitler çıplak göz ile görülebilen kırmızı renkli böceklerdir. Deri de kaşıntı ve alerjiye neden olmaktadır.
Gerek iç gerekse dış parazitler kedilerde ishal ve anemiye neden olup, halsizlik yaratır ve kedinizin diğer hastalıklara karşı olan direncini kırar. Kedide bu tür parazitler çokça mevcut ise öksürük, kilo kaybı, şiş karın ve kötü bir tüy görüntüsü meydana gelir. Parazitler bazen ölümcül bile olabilmektedir. Bundan dolayı kedinizin çok kolay yöntemler ile yapılan parazit aşılarını ihmal etmemeniz gerekir.

Kedi Parazit Aşısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Aşı Çeşitleri Nelerdir?

Aşı Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Güncel

Aşıyı Kim Buldu?

Aşıyı Kim Buldu?

Güncel

Somon DNA Aşısı Nasıl Uygulanır?

Somon DNA Aşısı Nasıl Uygulanır?

Aşı Macunu Tarifi ve Malzemeleri

Aşı Macunu Tarifi ve Malzemeleri

Aşıların Yan Etkileri Nelerdir?

Aşıların Yan Etkileri Nelerdir?

Hamilelikte Tetanoz Aşısı

Hamilelikte Tetanoz Aşısı

Tavuk Aşıları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tavuk Aşıları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kedi Aşıları Nelerdir?

Kedi Aşıları Nelerdir?

Çocuk Aşıları Nelerdir?

Çocuk Aşıları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6