Menenjit Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Menenjit Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Menenjit aşısı, ilk olarak 2006 yılında çıkarılmış ve günümüze gelene kadar oldukça geliştirilmiş bir aşıdır. Ülkemizde 2013'te kullanım ruhsatı verilen bu aşı son iki yıldır oldukça yaygın bir şekilde yapılmaktadır. İnsanlarda çok büyük etkiler yapan bu aşı artık her çocuğun yaptırması gereken bir aşıdır. Menenjit aşısı ülkemizde dahil tüm dünya ülkelerinde uygulana bu aşı 2006 yılından beri 60 milyon kadar yapılmıştır. En çok bebeklerde uygulanan bu aşının bebeklere yapılma nedeni tabi ki bağışıklık sistemleri henüz tam olarak oturmamış olmasıdır. Bağışıklık sistemi gelişmemiş olan bebekler ise tabi ki günümüzde bulunan birçok hastalığa açık olduğu için çok büyük risk grubundadır. Bu hastalıklar arasında elbette ki menenjit hastalığı da bulunmaktadır. İşte bu aşı sayesinde bebeklerin ve daha büyük yaştaki insanların bağışıklık sistemi menenjit adlı hastalığa daha korunur bir hale gelerek kişileri direk olarak bu hastalıktan korur. Genellikle 9 aylık bebeklere bile uygulanan bu aşıyı hem çocuklarınıza hem de bebeklerinize sizlerde yaptırabilirsiniz. Üç ay ara olacak şekilde bebeklerde iki kez yaptırılan menenjit aşısı çocuklarda 2 ile 11 yaş arasında bir kez yapıldığında yeterli olmaktadır. Bu aşı her ne kadar bebeklere yapılsa bile günümüzde bu aşı yetişkinlerde de yapılmaktadır. Çünkü menenjit hastalığı bebeklerdeki kadar yoğun olmasa bile yetişkinlerde de sorun haline gelebilecek bir durumdur. Bu nedenle ailenize bu aşıyı yaptırarak daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Menenjit aşısı kişiyi bu menenjit hastalığına karşı %99'a kadar korumaktadır. Bu nedenle sizlerde bu aşıyı yaptırdıktan sonra rahat bir nefes alabilirsiniz. Menenjit aşısı çocuklarda genellikle karma aşı şeklinde diğer aşılar ile karıştırılarak uygulanmaktadır. Bu durumun elbette bir dezavantajı vardır. Karma aşılar menenjit hastalığının bir türü olan meningokok adındaki mikrobik nedenlere bağlı olarak oluşan problemleri engelleyememektedir. Öyle ki menenjit aşısı tek başına kullanıldığında bu hastalığı önler. Bu duruma rağmen ülkemizde menenjit aşısı karma aşı olarak uygulanmakta. Bu aşıyı yaptırması gereken birçok kişi bulunmaktadır. Genç ya da yaşlı olan herkesin yaptırması gereken bu aşı, özellikle yurtta kalan insanlar için ya da toplu alanlarda yaşayan insanlar için çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü bu gibi mikrobik hastalıklar genellikle bulaşıcı özellik taşıdığı için sizlerde de bu virüs etkili olabileceği için menenjit aşısı yaptırmalısınız. Bu durumun yanı sıra yoksul ve gelişmemiş ülkelere seyahat edecek olan insanların da bu seyahat öncesinde mutlaka gerekli korunma aşılarını yaptırması gerekmektedir. Çünkü gelişmemiş ülkelerde çok büyük hastalıklar olabildiği için bu hastalıklar sizlerde de çok büyük sorunlara neden olabilmektedir.

Yan etkileri nelerdir?

Menenjit aşısının aslında çok bir yan etkisi bulunmamaktadır. Tabi ki bu durum, aşının herhangi bir doz aşımı ya da yanlış işlem yapılmaması ile mümkündür. Bazen bu aşıyı yapan insanlarda nadir olarak bölgesel kızarıklık ya da iştahsızlık gibi problemler meydana gelebilmektedir. Kişilerde meydana gelen halsizlik durumları da yaklaşık 24 saat boyunca kişilerde görülebilir. Bu durum tabi ki herkeste görülmese bile birçok kişide görülen bir durumdur. Bu aşı eğer karma olarak yapılmaz ise bu gibi yan etkilerin görülme ihtimali son derece düşüktür.

Aşı yapılmadan önce dikkat edilecek durumlar
  • Menenjit aşısı içerisinde birçok madde bulunmaktadır. Bu nedenle aşı içerisinde bulunan birçok madde bazı insanlarda alerjik problemlere neden olmaktadır. Bu nedenle sizlerde bu gibi maddelere alerjiniz olup olmadığını iyi anlaşmanız gerekmektedir.
  • Eğer kişilerde herhangi bir ateş belirtisi var ise bu durumda menenjit aşısı yapılmamalıdır. Aksi durumlarda bu sorun daha da artabilmektedir.
  • Son olarak kişilerde herhangi bir sinirsel hastalık sorunu var ise bu durumda menenjit aşısının yapılmaması gerekmektedir.

Menenjit Aşısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çiçek Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çiçek Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Dbt Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Dbt Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Hib Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hib Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Prevenar Aşı Kolaylık mı?

Prevenar Aşı Kolaylık mı?

Güncel

Aşı Vurma Nedir ve Nasıl Yapılır?

Aşı Vurma Nedir ve Nasıl Yapılır?