Kızamık Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kızamık Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kızamık aşısı, günümüzde çok yaygın olarak uygulanan aşılar arasında yer almaktadır. Bu aşı son derece önemli ve son derece gerekli aşılar arasında yer almaktadır. Bu aşı ülkemize ilk olarak 1970 yılında gelmiş ve o günden günümüze kadar birçok çocuk üzerinde uygulanmıştır. Kızamık sorunu, özellikle çocuklarda görülen bir hastalıktır. Kişide çok büyük belirtiler göstererek hem sağlık sorunu hem de estetik sorunlarını ortaya çıkarmaktadır. Kızamık sorunu en çok kış sonlarında ve ilkbahar döneminde meydana gelmektedir. Bu dönemlere yaklaşmadan önce özellikle çocukların kızamık aşısı yaptırması gerekmektedir. Aksi durumlarda kızamık sorunu kişilerde de meydana gelebilmektedir. Kızamık aşısı, içeriğindeki maddeler sayesinde bu hastalığın kötü virüslerini tam olarak ortadan kaldırmaktadır. Ülkemizde her yüz kişiden birinin öldüğü bu hastalık ne kadar tehlikeli olduğunu bu durumla anlayabiliriz. Bu nedenle sizlerde çocuklarınıza kızamık aşısını zamanı geldiğinde kesinlikle yaptırılmalıdır. Kızamık hastalığından korunmanın tek yolu tabi ki bu aşıların zamanında yaptırılmasıdır. Kızamık aşısı uygulanan kişilerin vücudu çok uzun süreler boyunca korunmaktadır. Ülkemizde de uygulanan bu mükemmel aşı, son derece etkin ve güvenli bir aşı olduğundan insanlara zarar değil çok büyük faydalar sağlamaktadır. Bu nedenle sizlerde gönül rahatlığı ile kızamık aşısını yaptırabilirsiniz.

Kızamık aşısının oldukça etkili olası ve kişiyi kesin olarak kızamık virüsünden koruduğu herkes tarafından bilinmesine rağmen bu aşıyı birçok insan ihmal etmektedir. Bu nedenle ülkemizde kızamık hastası oranı oldukça yüksektir. Sizlerde bilinçli bir anne- baba olarak çocuklarınıza sürekli olarak zamanlı bir şekilde kızamık aşısını yaptırarak çocuklarınızı bu gibi ölümcül hastalıklardan koruyabilirsiniz. Kızamık aşısı olmayan çocukların bu hastalığa yakalanma ihtimaller yüzde kırk kadar yüksektir. Her ne kadar masum bir hastalık gibi görünse bile bu hastalık son derece tehlikelidir. Kızamık aşısının içinde aslında yine kızamık mikropları bulunmaktadır. Bu kızamık mikropları kişilerde koruyucu etkiler göstererek kadar azdır. Bu nedenle dışarıdan gelen farklı kızamık mikroplarının tamamen yok edilmesinde çok büyük görevler yaparlar. Kızamık aşısı içerisinde bulunan bu mikroplar, vücuda dışarıdan giren farklı yapılardaki kızamık mikroplarını bağışıklık sisteminin yardımını alarak çok daha hızlı bir şekilde ortadan kaldırırlar. Bu aşı yapılırken dozun iyi ayarlanması gerekmektedir. Çünkü bağışıklık sistemini çökertecek kadar aşırı dozda kızamık aşısı yapıldığında kişilerde çok büyük yan etkiler meydana gelebilmektedir. Bu aşı halk arasında kızamığın önlenmesi için çok yaygın bir şekilde kullanılmalıdır. Fakat bu durum ülkemizde bu kadar olumlu değildir.

Kızamık aşısı, sağlık bakanlığı tarafından ücretsiz olarak okullarda yapılmaktadır. Bu durum çocukları ölümcül bir hastalık olan kızamık aşısından bira sürede olsa korumaktadır. Böylece ailelerin yaptırması gereken aşı çocuklarımızın ayağına giderek yapılmaktadır. Fakat bu aşının bazı yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkiler bazı çocuklarda görülmektedir. Bu nedenle herkeste görülecek diye bir durum söz konusu değildir.

Kızamık aşısının yan etkileri nelerdir?
  • Kızamık aşısı içerisinde kızamık mikrobu bulunduğu iççin bu aşı kişilerde az da olsa kızamık belirtilerinden biri olan yüksek ateş ve ciltte kızarıklıklar şeklinde belirtiler gösterebilmektedir. Fakat bu durum kısa sürede etkilerini ortadan kaldırır.
  • Deride hafif döküntüler meydana gelebilmektedir.

Kızamık Aşısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dbt Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Dbt Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Pnömoni Aşısı Yaptırması Gerekenler

Pnömoni Aşısı Yaptırması Gerekenler

Polio Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Polio Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aşı Çeşitleri Nelerdir?

Aşı Çeşitleri Nelerdir?

Aşıyı Kim Buldu?

Aşıyı Kim Buldu?

Güncel

OPA Aşısının Yan Etkileri

OPA Aşısının Yan Etkileri

Köpek Aşıları Türleri ve Özellikleri

Köpek Aşıları Türleri ve Özellikleri

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Kızamıkçık Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Kızamıkçık Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Rotarix Aşısı İçeriği ve Koruyuculuğu

Rotarix Aşısı İçeriği ve Koruyuculuğu

Aşı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Aşı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Prevenar Aşı Kolaylık mı?

Prevenar Aşı Kolaylık mı?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6