2 Yaş Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

2 Yaş Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

2 Yaş Aşısı, Çocuklar 2 yaşına geldiğinde hepatit A aşısı yapılmalıdır. Hepatit A ağız yoluyla bulaşan bir enfeksiyon hastalığıdır. Hepatit A olan kişinin dışkısı ile kirlenmiş her türlü eşya veya gıdanın, eller aracılığıyla ağza götürülmesiyle bulaşır. Hasta olan kişiyle temas edildiğinde bulaşır. Genelde salgınlar şeklindedir. Kreşlerde çalışanlar ve bakılanlar, mahkumlar, bakım evlerinde kalanlar, askerler ve temizlik işçileri risk altındadır. Ateş, baş ağrısı, iştahsızlık, bulantı, kusma ve karın ağrısıyla hastalık başlar. Çoğu zaman çocuklarda aşırı bir iştahsızlık görülür. Karaciğer ve dalakta büyüme olur. Yaklaşık beş gün bu şekilde devam eder. Daha sonra sarılık başlar. Ciltte ve gözlerde sararma meydana gelir. Hastalıktan korunmak için dışkının ağza bulaşmasını engellemek gerekmektedir. Bu yüzden de çocukların toplu olarak bulunduğu yuva, okul gibi yerlerin temizliğine dikkat edilmelidir. Eğer kreş, yuva ve okulda hepatit A hastalığı görülmüşse;
Çocuklar en az bir hafta okuldan uzaklaştırılmalıdır.

Tüm çocukların el yıkamaya önem vermesi gerekmektedir. El yıkarken mümkün olduğunca sıvı sabun kullanılmalıdır.

Hepatit A hastalığından aşılama yoluyla korunabilir. Çocuğun sokağa çıkmaya başladığı 2 ve 2,5 yaşlarında iki kez yapılmalıdır.

2 Yaş Aşısı Yorumları

soru

tuncay

02 Mayıs 2024 Perşembe

eyes ası geç yapabilirmi

Cevap yaz
cevap

Fasih

02 Mayıs 2024 Perşembe

Tuncay Bey Eminem çocuğunuz için en iyisini istiyorsunuzdur. Bazı şeylerin zamanında yapılması gerekiyor. Bunlardan biri de aşılardır. Bu yüzden aşıların belli takvimi olur bunu da sağlık bakanlığı ve doktorlar belirler. Bize de uymak düşer.

cevap

Sayıner

02 Mayıs 2024 Perşembe

Lütfen sağlık ocağının size uygun gördüğü aşı takvimine uyunuz. Aşıları zamanında yaptırmamak bazı sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Özellikle son yıllarda bulaşıcı bazı hastalıklar yeniden görülmeye başladı. Aile hekiminizle aşı dönemleri hakkında görüşerek daha iyi bilgi alabilirsiniz.

soru

Nilifer gücenmez

15 Nisan 2024 Pazartesi

İki-yaş aşı bir ay gec yapılabilirmi

Cevap yaz
cevap

Sefine

15 Nisan 2024 Pazartesi

çocuklar 2 yaşına geldiğinde hepatit a aşısı yapılmalıdır. hepatit a genelde salgınlar şeklindedir ve bulaşıcıdır. tüm çocuklar el yıkamasına önem vermelidir. el yıkarken mümkün olduğunca sıvı sabun kullanılmalıdır. hepatit a hastalığından aşı ile korunabilir. çocuğun sokağa çıkmaya başladığı 2 veya 2.5 yaşlarında yapılmalıdır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni