Zehirli İshal Aşısı Ne Zaman Uygulanır?
15 Mayıs 2024

Zehirli İshal Aşısı Ne Zaman Uygulanır?

Zehirli ishal aşısı; zehirliishal yani rota virüs enfeksiyonu çocuklarda görülen ishalin en fazla görülen sebeplerinden biridir. Rota virüs enfeksiyonu küçük yaştaki çocuklarda, kış aylarında daha fazla etkili olan ve aşırı su kaybı nedeninden dolayı ölümle bile sonuçlanabilen bir rahatsızlıktır. Çocuklar yaklaşık 5 yaşına kadar bu zehirli ishal ile karşı karşıya gelebilir. Tüm dünyada önemli bir problem haline gelen bu ishal türü için, daha önce de geliştirilen birçok aşı olmuştur. Ancak ciddi yan etkileri olması sebebiyle aşı sürekli geliştirilmektedir. Son yıllarda uygulanmaya başlanan zehirli ishal aşısı, daha güvenilir ve yan etkisi az sonuçlar vermiştir. Bu aşı daha önceki çocuk felci aşıları gibi ağızdan damla şeklinde uygulanmaktadır. Rota virüs enfeksiyonun sebep olduğu zehirli ishalden korunmak için, bu aşı yapılmalıdır. Ancak aşının diğer ishal rahatsızlıkları için yararlı bir etkisi bulunmamaktadır.

Zehirli ishal aşısı ne zaman uygulanır?

Rota virüs enfeksiyonunun sebep olduğu zehirli ishal için iki tür aşı bulunmaktadır. Bunlardan biri 1 veya 2 ay aralıkla 3 doz şeklinde uygulanmaktadır. Bu aşı 5 tip rota virüsü için etkili olmaktadır. Diğer aşı ise; 2 tip rota virüsüne karşı etkili olmaktadır. Bu aşı 1 veya 2 ay aralıkla 2 doz şeklinde uygulanmaktadır. Yapılan ilk doz 3 aylık bebeklere, sonraki dozda 8 ay geçmeden uygulanması gerekir. Aşının 8 aydan büyük bebeklere uygulanmaması gerekir. İlk dozunda 6 aydan küçük bebeklere yapılması gerekir. Bu süreden sonra aşının yapılmasının sakıncaları bulunmaktadır. Aşı ağızdan damla şeklinde yapıldığı için, bebekler için bir zorluk çıkarmamaktadır.

Zehirli ishal aşısı yan etkileri nelerdir?

Aşı yapıldıktan sonra bebeklerde bulantı, öksürük, burun akıntısı, kusma gibi bazı yan etkiler görülmektedir. Günümüzde kullanılan aşılarda eski aşının yaptığı bağırsak tıkanıklığı gibi bir sorun ortaya çıkarmaz.

Zehirli ishal aşısı diğer aşılar ile yapılabilir mi?

Bebeklerin yapılması gereken aşıları ile bu aşının da yapılmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Böyle bir durum aşının etkinliğinde bir problem çıkarmamaktadır. Bu sebeple ailelerin bebeklerini bu ölümcül ishalden korumak için bu aşıyı yaptırmaları gerekir. Aşının bebeğiniz için uygun olup olmadığını doktorunuza danışarak yaptırmanız uygun olacaktır.

Zehirli ishal aşısı bebekler bir daha ishal olur mu?

Bu aşının koruyuculuğu sadece rota virüsün sebep olduğu ishale karşı korumaktır. Bebeklerin ishal olmasına etken birçok neden bulunmaktadır. Bu yüzden bebeklerin aşı olduktan sonra, ishal olmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Yalnızca rota virüsünden kaynaklı ishal durumu olmaz fakat başka bir nedenden dolayı ishal olabilir ve hafif atlatılır.

Zehirli İshal Aşısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Aşıyı Kim Buldu?

Aşıyı Kim Buldu?

Haber Bülteni

Güncel

OPA Aşısının Yan Etkileri

OPA Aşısının Yan Etkileri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6