Tetanoz Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Tetanoz Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tetanos aşısı, vücuda paslı metal ve çivilerden geçtiğimiz clostridium tetani bakterisi nedeniyle yapılır. Ölümcül bir sağlık problemi meydana gelen tetanosun epeyce yüksek bir vefat oranı vardır (Anında anında %11). Bakteri vücuda girdiğinde, anında beyinde birtakım sinirlere yerleşir. Bu da tetanoslu adele spazmlarına yöntem açar. Şayet solunum kaslarına (Diyafram) erişecek olursa vefat meydana gelir.

Hamilelik çağında ve bebek dünya'ya geldikten ardından tetanos hastalığına yakalanılmaması amaçlı tetanos aşışı yapılmaktadır. Zira çeşitli dönemlerde doğum esnasında bebek göbek kordonunun jilet ya da bıçak ile kesilmesi sonucu bebeklerde tetanos görülebilmekte ve bunun sonucu olarak bebekler ölebilmekteydi. Bebeklerin tetanosa yakalanmaması amaçlı hamilelik çağında tetanos aşısı inşa edilmesi zaruri bir vaziyettir.

Tetanos Aşısısının Müddeti Ne Kadardır?

Tetanos aşısı her insana çeşitli dönemlerde çeşitli periyotlarla uygulanmaktadır.

Normal Bireylerde: 5-10 senede bir itinalı olarak da uygulanır.

Bebeklerde: Doğum Esnasında ardından toplamda üç doz biçimde ikinci 3 ve 4. Aylarda tetanos aşısı uygulanır.

Çocuklarda: 16. Ayda bir kez uygulanır. Sonrasında ilköğrenim bir. Sınıfta uygulanır. Nihai olarak da ise 8. Sınıfta tetanos aşısı yapılır.

Hamilelerde: Birer doz biçimde toplamda 2 kez yapılmaktadır.

Tetanos Aşısı Kaç Yıl Korur?

Tetanos aşısı yapısı ihtiyacı bir kere vurulup ömür boyunca.

Savunan aşılardan değildir. Bu nedenle 5-10 senede bir tetanos aşısının tekrarlanması gerekiyor. Zira bir adet tetanos aşısı hastayı en az 5 yıl en çok miktarda 10 yıl korumaktadır.

Tetanos Aşısının Yan Tesirleri

Tetanos aşısıyla bedendeki tetanos antikorlarını arttırmak amaçlı vücuda tetanos toksoidleri verilir. Çoğunlukla çocukluk vaktiyle bu aşı olunur. Şayet çocukken bu aşıyı olmuşsanız, 10 senede bir yeniden aşı olmanız gerekiyor. Tetanos aşısı dünyanın anında hemen her tarafında olunabilir ve birçok kişi amaçlı bir sıkıntı yaratmazken, genetik olarak da yan tesire yatkın bireylerde yan etkiler görülebilir. Tetanos aşısının yan tesirleri rastgele bir tıbbi müdahale gerekmeksizin geçebilir; ama, birtakım olaylar yaşamsal tehlike teşkil edebilir.

Tetanos aşısına ilişkili yaygın yan etkiler şunlardır

Aşı Kısmında Acı ve Sertleşme

Aşının adale içerisine inşa edilmesi halinde alanda acı ve yumrulanma çok fazla yaygın bir yan etkidir. Muayenehane bilgiler aşı kısmında acı ve sertleşme hisseden kişilerin birkaç gündelik şişme gördüğünü meydana koymaktadır. Kişilerin %1-3'ünde haftalar üstelik aylar süresince devam eden derin bir ağrıya sebep meydana gelen adale astrofobisi görülmektedir. Acı çoğunlukla çok fazla kuvvetli değildir ve gündelik aktiviteleri engellemez; ayrıca, şayet acı bir ya da 2 aydan daha çok miktarda sürerse medikal müdahale gerekebilir. Öbür yaygın semptomlar ise duyarlık, katı bir yumrulanma duygusu ya da belli bir süre uyuşukluktur.

Şişlik ve Kızarıklık

Aşı hafif şişkinliğe, kızarıklığa ve rastgele bir tıbbi müdahale olmaksızın geçtiğimiz tahrişe sebep olabilir. Şişkinliği ve inflamasyon belirtilerini engellemek amaçlı aspirin ya da diğer steroid olmamış antienflamatuvar ilaçlardan kullanabilirsiniz.

Sindirim Sorunları

Çoğu aşı benzeri, tetanos aşısı da bulantı, öğürme, ishal benzeri emareler gösteren mide problemlerine yöntem açabilir. Bunlar rastgele bir müdahale olmaksızın düzelir. Birçok vaziyette bunlar epeyce hafiftir. İstatistiksel bilgiler ergenlerin %3'ünde ve yetişkinlerin %bir'inde mide rahatsızlıkları görüldüğünü meydana koyuyor.

İmmun Reaksiyonu

Tetanos aşısı immün sağlayıcı toksoid içeren. Aşıdan ardından, birtakım bireyler immün reaksiyonunun sonucu olarak da hafif ateş ve fizyolojik yorgunluk hissedebilir. Birtakım insanlarda belirli bir alanda ya da genel adale ağrıları ve gergin lenf düğümlerinden ötürü beden ağrıları görülebilir. Yeniden, bu semptomlar birçok zaman rastgele bir medikal müdahale gerektirmez.

Alerjik Tepki

Tetanos alerjisi fazla nadirdir, ama ivedi tıbbi müdahale gerektiren ölümcül olaylara davetiye çıkarabilir. Alerjik tepkide başı dönmesi, yüzde, dudaklarda, kollarda ve diğer beden bölgelerinde şişme semptomları görülür. Bunlar kalp atış hızı ve solonum düzeniyle alakalı olabilir. Ailesinde tetanosa alerji geçmişi meydana gelen kişilerin aşı olmadan daha önce doktora danışmaları gerekiyor.

Tetanos Aşısı Önlemleri
  • Yan etkiler ve olumlu olmayan tesirlerin oluşma riski birtakım tedbirler alarak minimize edilebilir:
  • Doğru dozda aşı olmak
  • Genellikle 10 senede bir 0.5 mL dozunda aşı olunur.
İlaç etkileşimleri

Bazen tetanos aşısı birtakım ilaçlarla ve biyo-kimyasallarla etkileşime geçebilir. Kortikosteroidler benzeri ilaçlar, radyasyon, alkile edici ajanlar, kanser tedavisi ve benzer sınıftaki ilaçlar aşıyla etkileşime geçebilir ve olumlu olmayan tesirlerin görülmesine sürükleyebilir. Kullandığınız ilaçları doktorunuza söylemeniz şiddetle tavsiye edilir.

Dikkat edilecek tıbbi hususlar

Belirli tıbbi hususlar ölümcül neticeler doğurmaması amaçlı ilaç ya da doz ayarlaması yapılmasını gerektirebilir. Aşağıdaki tıbbi durumlara dikkat edilmelidir:
Kanda pıhtılaşma sıkıntıları (Ya da yakınlarda kanama problemi yaşayanlar)

Guillain-Barre sendromu

Yakınlarda trombositopeni yaşamış olmak (Düşük trombosit sayısı)

Yüksek ateş (42.2 dereceden fazla miktarda).

Hastalık nöbeti ya da nörolojik enfeksiyon.

Tetanoz Aşısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Aşı Çeşitleri Nelerdir?

Aşı Çeşitleri Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Aşıların Yan Etkileri Nelerdir?

Aşıların Yan Etkileri Nelerdir?

Dbt Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Dbt Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çocuk Aşıları Nelerdir?

Çocuk Aşıları Nelerdir?

Grip Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Grip Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Kızamıkçık Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Kızamıkçık Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6