Gebelikte Aşı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Gebelikte Aşı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte aşı, Hamilelik de canlı aşının yapılması doğru değildir. Ölü bakteri kullanılarak yapılan aşıların, herhangi bir sakıncası yoktur. Gebelik de aşılama ikinci veya üçüncü aydan sonra başlar. Gebelik de aşılamanın en önemli amacı fetüstü ölü doğum, sinirsel problemlere sebep olacak enfeksiyonlar ve büyüme geriliğine karşı korumaktır. Eğer anne hepatit taşıyıcısı ise doğumdan sonraki ilk 12 saatte bebeğe de hepatit-B aşısının vurulması gerekir. Anne hamilelikten önce aşı vurulmamışsa, hamilelik sırasında mutlaka aşı vurulmalıdır.

Grip her yıl kendini yenileyerek karşımıza çıkar. Buna göre de her yıl grip aşısı oluşturulmaktadır. Gebelik de grip aşısının herhangi bir zararı yoktur.

Gebelikten önce tetanos aşısı vurulmamışsa gebelik de muhakkak vurulması gereklidir. Tetanos aşısı gebelik dönemin de ikinci ya da üçüncü ayda yapılır. Bir ay sonra ikinci dozu, altı ay sonra üçüncü dozu uygulanır. Gebelikten önce tetanos aşısı vurulmuşsa ve üzerinden 10 yıldan fazla geçmemişse sadece bir doz vurulması yeterli olacaktır. Tetanos aşısı oldukça önemli bir yere sahiptir.
  • Gebelik dönemin de tetanos aşısı vurulmazsa doğumdan sonra bebek %60 ölümcül risk taşır.
  • Gebelik dönemin de şüpheli bir hayvanla temas edildiyse kuduz aşısı vurulmasında bir sakınca görülmez.
  • Sarı humma, kolera, boğmaca, hepatit A gibi bazı aşılar, yalnızca doktor uygun gördüğü zaman uygulanabilir.
  • BCG, kabakulak, su çiçeği, kızamık ve kızamıkçık aşısı asla vurulmamalıdır. Çünkü bu aşılar, canlı hücre aşılarıdır.

Gebelikte Aşı Yorumları

soru

Özdilek

17 Nisan 2024 Çarşamba

İyi günler ben 4 aylık hamileyim ve yavaş yavaş tetanoz aşısı gibi aşılarının olma zamanı geliyor ama ben iğneden oldukça korkuyorum. Acaba hamile iken aşı yaptırmazsam bana ve bebeğime bir zararı var mıdır? Çok merak ediyorum. Lütfen bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

Cevap yaz
cevap

Admin

17 Nisan 2024 Çarşamba

Merhaba, öncelikle tebrik ederim! Hamilelik sürecinde tetanoz aşısı gibi aşılar genellikle anne ve bebeğin sağlığı için önerilir. Aşılar, anne adayını ve bebeği ciddi enfeksiyonlardan koruyabilir. İğne korkunuz anlaşılabilir bir durum ancak sağlık uzmanınızla bu endişenizi paylaşarak sürecin sizin için daha rahat geçmesini sağlayabilirsiniz. Aşı yaptırmamanın riskleri hakkında doktorunuza danışmanız önemlidir. Sağlıklı bir hamilelik dilerim!

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kuduz Aşısını Kim Buldu

Kuduz Aşısını Kim Buldu

Güncel

Ceviz Göz Aşısı Göz Aşısı Zamanları

Ceviz Göz Aşısı Göz Aşısı Zamanları

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6