Kedi Aşıları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kedi Aşıları Nelerdir?

Kedi aşıları, yavru kedinin yaşamına sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlar. Bu aşılama işlemi haftalarca devam etmektedir. Kedilere yapılan aşılar iki farklı grupta toplanır. Bu grupların ilki her kedi için uygulanan kedi aşıları, diğeri ise gerektiği zaman uygulanan aşılardır. Yani belirli ırktaki kedilerin yaş ve sağlık durumu ile belirli durumdaki kediler gözetilerek, bunların hasta olabilecek hayvanlarla yakın ilişkide bulunması, hastalığın kedilerin yaşam sürdüğü bölgede görülme olasılığının olması gibi hallerde aşı uygulanabilir.

Kedi aşıları nelerdir ne zaman uygulanır?
  • Kuduz aşısı (Rabies): bu aşı ülkemizde yapılması zorunlu kedi aşısıdır.
  • Feline Panleucopenia (FPV): Bütün kedilere yapılması önerilen aşıdır. Buna Feline Infectious Enteris aşısı da denir.
  • Feline Viral Rhinotrachetis (FVR): Bütün kedilere önerilen bir aşıdır
  • Feline Calicivirus Virus: Bütün kedilere yapılması önerilen bir aşıdır
  • Feline Infectious Peritonitis (FIP): Evden dışarıya çıkan kediler için önerilen bir aşıdır
  • Feline Leukemia Virus (FeLV) bu aşı da evden dışarıya çıkan kedilere yapılması tavsiye edilen bir aşıdır.
Bu aşıların dışında çok gerekli olmasa da Feline Imminodeficiency Virus (FIV), Chalamidophyla ile Giardia Bordetella kedi aşıları da vardır. Chlamidophyla aşısı kedilerde hastalığın fazla görüldüğü yerlerde ya da hayvan popülasyonunun yoğun şekilde olduğu barınaklarda, çiftliklerde olan kediler için önerilir.

Yavru kedinin aşılanmaya başlaması için doğumdan sonra 6 hafta geçmesi gerekir. Çünkü yavru kediler annelerinden aldıkları hastalıklara karşı koruyucu antikorlar sayesinde 6 hafta dirençlerini sağlayabilir. Bu süre içinde aşı uygulaması yapılsa bile, istenen etkiyi göstermez. Bunun dışında kedilerde aşı uygulaması öncesinde kedinin bağışıklık sisteminin baskılanmasına neden olabilecek iç ve dış parazitler için anti parazit tedavisi de uygulanmalıdır. Böylece kedi parazitlerden arındırılır ve bağışıklık sitemi güçlendirilir. Bu uygulama kedi aşıları sayesinde kedilerin tam korunma sağlamasına yardımcı olur.
  • Yavru kedinin anti parazit tedavisi yapıldıktan sonra ve 6 haftalık olduklarında ilk kedi aşısı olan karma aşı (FCV, FVR, FPV) UYGULAMASI YAPILIR.
  • Kuduz aşısı ilk defa yapılacak yavru kedilerin doğumdan sonra 12 haftalık olması gerekir.
  • Kedi aşıları kedilerde ilk defa yapılan kuduz aşısı hariç, en az 2 hafta arayla, en fazla 4 hafta arayla tekrar dozlarının yapılması gerekir. Bu süreler genellikle 21 gün olarak uygulanır. Bu aşıların tek istisnası kuduz aşısıdır. Bu aşının tekrarı 1 yıl sonradır.
Kedilere yapılan aşılar sağlığının korunması için önemlidir. Karma aşı kedinizi genlik hastalığı, chlamydia, Rhinotracheitis virüslerinden korur. Kuduz aşısı Rabies virüsü yani kuduz hastalığı etkeninden, Leukemia aşısı da kedi lösemisine karşı koruyucu bir aşıdır. Yavru kedinin annesinden ayrılma zamanı, kedinin ırkı, karakteristik özellikleri dikkate alınarak bu aşı programı uygulanır.

Kedi Aşıları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kuduz Aşısını Kim Buldu

Kuduz Aşısını Kim Buldu

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bcg Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bcg Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Köpek Aşıları Türleri ve Özellikleri

Köpek Aşıları Türleri ve Özellikleri

Aşıyı Kim Buldu?

Aşıyı Kim Buldu?

Gebelikte Tetanoz Aşısı Yapılabilir  mi?

Gebelikte Tetanoz Aşısı Yapılabilir mi?

Kanser Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kanser Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Corona Aşısı Yapılış Nedenleri

Corona Aşısı Yapılış Nedenleri

Güncel

Askerde Yapılan Aşılar Nelerdir?

Askerde Yapılan Aşılar Nelerdir?