Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?
25 Haziran 2024

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Tetanos Aşısı Kaç Yıl Korur

Tetanoz Nedir?

Tetanos, Clostridium tetani adı verilen bakterinin neden olduğu ciddi bir enfeksiyon hastalığıdır. Bu bakteri, vücuda girdikten 3-15 gün sonra merkezi sinir sistemini etkileyerek kaslarda aşırı kasılmaya, sinir felcine ve solunum durmasına bağlı ölüme yol açabilir.

Nasıl Bulaşır?

Tetanos bakterisi özellikle paslı çivi batması, metal bir cismin yaptığı kesik veya toprakla temas sonucu bulaşır.

Tetanos Belirtileri Nelerdir?

Tetanosun belirtileri merkezi sinir sisteminin etkilenmesiyle ortaya çıkar ve şunları içerir:
  • Çenede kilitlenme
  • Kaslarda sertleşme ve kasılma
  • Yutmada zorluk
  • Terleme
  • Tansiyonda yükselme
  • Ateş
Yapılan araştırmalara göre, tetanosa yakalanan vakaların %30'u ölümle sonuçlanmaktadır.

Tetanostan Korunma

Türkiye'de tetanos aşısı çalışmaları 1968 yılından beri sürmektedir. Doğumdan sonra bebeklere 2., 4. ve 6. aylarında difteri, boğmaca, çocuk felci ve menenjit aşılarıyla birlikte karma aşı olarak uygulanır. Daha sonra çocuklar 18. ay sonunda, ilköğretim 1. sınıfta ve 8. sınıfta tekrar aşılanır. Toplamda yapılan bu 6 doz sayesinde bireyler 25-30 yaşına kadar korunur.

Hamilelik döneminde de anne adayları 4. ayda ve bu aşıyı takip eden 4. hafta sonunda aşılanmalıdır. Eğer gebeler, çocukluk çağında aşı yapılıp yapılmadığını bilmiyorlarsa aşıları 5. doza kadar tamamlanmalıdır.

Tetanos Aşısı Koruyuculuğu

Tetanos aşısı, bir süre sonra koruyucu etkisini yitirir. Bu nedenle çocukluk çağında 6 doz aşısı olan kişiler, daha sonra her 10 yılda bir aşıyı tekrarlamalıdır. Yapılan bu aşılara 'pekiştirme aşısı' denir.

Yaralanma Sonrası Tetanostan Korunma

Çivi batması, trafik kazası, yaranın toprakla teması gibi durumlar tetanos bulaşı için son derece tehlikelidir. Bu durumlarda ne yapılacağını bilmek önemlidir:

  • Yara küçük ve temizse, kişi aşı olup olmadığını hatırlamıyorsa veya son doz üzerinden 10 yıl geçmişse aşılanma yapılmalıdır. Eğer son doz üzerinden 10 yıl geçmemişse aşıya gerek yoktur.
  • Yara kirli ise, kişi aşılandığını hatırlamıyorsa veya son doz üzerinden 5 yıl geçmişse derhal aşılanmalıdır. Eğer 5 yıl geçmemişse aşıya gerek yoktur.

Aşı Yan Etkileri Nelerdir?

En sık yan etkiler, aşılanma bölgesinde ağrı, kızarıklık gibi lokal şikâyetler ve ateştir. Bu durumlarda genellikle herhangi bir tedaviye gerek yoktur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Aşı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Aşı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Ceviz Göz Aşısı Göz Aşısı Zamanları

Ceviz Göz Aşısı Göz Aşısı Zamanları