Boğmaca Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Boğmaca Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Boğmaca nasıl bir hastalıktır, genellikle öksürük ile ortaya çıkan ve mikropların sebep olmasından dolayı kolaylıkla bulaşabilen bir solunum sistemi hastalığıdır. Çoğunlukla boğmaca hemen her yaşta görülebilir, fakat çocukluk döneminde ortaya çıkan bu hastalık oldukça şiddetli olarak seyretmektedir. Her dönem boğmaca hastalığı görülebilir ama özellikle sonbahar aylarında yakalanma riski daha fazladır. Boğmaca hastalığına Bordetela mikrobu neden olmaktadır. Ayrıca boğmaca çok kolay bulaşabilen bir hastalıktır.

Boğmaca hastalığının belirtileri, kişiden kişiye çok kolaylıkla bulaşabilir ve bu hastalık yaklaşık olarak 2,5 ay devam etmektedir. Öksürük ile başlayan boğmaca hastalığının bulaşıcı olduğu için ilk 20 gün çok dikkatli olunmalıdır. Boğmaca hastalığının belirtileri çoğunlukla her döneminde farklı şikâyetlere sebep olmaktadır. Fakat genel olarak belirtisi soğuk algınlığı gibi öksürük, hapşırma, burun akıntısı ve hafif ateş ile ortaya çıkar. Boğmaca ilk 1,5 aylık uzun dönemin de öksürük giderek artar. Çok daha yoğun bir öksürme görülür ve bu nöbetlerin sonrasın da kişi oksijensiz kalır, daha derin nefes alma durumu ortaya çıkar. Özellikle çocuklarda bu belirtiler bulantı ve sonrasında kusma şeklinde ya da oksijensiz kalması sonucunda morarma olarak görülebilir.

Boğmaca hastalığı nasıl bulaşır, genellikle bebeklerde %75 oranında kendi yakın çevresindeki kişilerden bulaşmaktadır. Bulaşma oranı baba%15, anne %40 ve kardeşlerde %20 oranında olmaktadır. Çok bulaşıcı olan boğmaca hastalığı yetişkinler için ciddi bir durum fakat bebekler açısından çok daha ciddi bir hastalıktır. Mutlaka anne adayı doğum yaptıktan sonra boğmaca aşısı olması gerekmektedir.

Boğmaca, özellikle bebeklerde hem beslenme hem de solunum sıkıntıları ve haftalar boyunca sürekli olarak devam eden öksürük nöbetlerine neden olan ciddi solunum sistemi enfeksiyonu hastalığıdır. Çoğunlukla havale nöbetleri, zatürre, beyin hasarları ve ölümlere neden olmaktadır. En riskli dönemi boğmaca aşısı olmayan çocuklar ve 1 yaşından küçük olan bebeklerde ortaya çıkmaktadır. Hatta yaşanan ölümlerin çoğu bu yaş dönemindedir. Erken yapılan boğmaca aşısı bebekleri bu hastalıktan korur.

Boğmaca aşısı bebeklere ne zaman yapılmalıdır, 2,4 aylık, 6,18 aylık veya 4 ile 6 yaş arasında yapılmaktadır. Genellikle boğmaca aşısı çocuklara diğer yapılan aşılar ile uygulanmaktadır. 7 yaşının üzerinde olan çocuklara boğmaca aşısı yapılmaz.

Boğmaca Aşısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hcg Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hcg Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bcg Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bcg Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kedi Lösemi Aşısı Korunma ve Tedaviler

Kedi Lösemi Aşısı Korunma ve Tedaviler

Çocuk Aşıları Nelerdir?

Çocuk Aşıları Nelerdir?

Kedi Parazit Aşısı

Kedi Parazit Aşısı

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6