İç Parazit Aşısı Ne Zaman Yapılır?
15 Mayıs 2024

İç Parazit Aşısı Ne Zaman Yapılır?

İç parazit aşısı özellikle kedi ve köpekler başta olmak üzere evcil hayvanlara uygulanan bir aşıdır. Halkalı solucanlar, tenyalar ve kurtlar gibi parazitler minik dostlarımızda kansızlık, bağırsak hastalıkları, zayıflama, tüy dökülmesi gibi pek çok rahatsızlığa sebep olurlar. Zoonoz bir parazit olan Echinococcus Granulosus ise insanlara da bulaşarak kist oluşumuna neden olur. Bunun gibi halkalı solucan yumurtalarının da insanlara bulaşmasını önlemenin en etkili yolu evcil hayvanlarımıza iç parazit aşısının uygulanmasıdır.

İç parazit aşısı çeşitleri

İç parazit aşıları iğne ve hap şeklinde bulunmaktadır. Bunlardan iğne şeklinde deri altına uygulanan aşı daha etkili iken yağlı bir aşı olması nedeniyle hayvanın canını çok yakar ve evcil hayvanın aşıyı yapan kişiye zarar verme ihtimali vardır. Hap şeklinde olan aşının ise özellikle kedilere yedirilmesi sorun olabilmekte ve iğneye göre daha az etkilidir.

İç parazit aşısı ne zaman yapılır?

İç parazitlerin pek çoğunun kuluçka süresi 3 ay civarındadır. Bazı parazitlerin kuluçka süreleri 2 aya kadar düşebilmektedir. Bu şu anlama gelir; vücuduna parazit giren evcil hayvanda hastalık en erken iki ay, ortalama üç ayda meydana gelir. 3 ay sonra bu hayvan dışkı ve tükürük yolu ile paraziti etrafına bulaştırabilir hale gelir. Bu yüzden yeni doğan evcil hayvanımız 2 aylık olduğunda ilk doz, sonrasında ise her üç ayda bir rapel doz aşılar uygulanmalıdır. Evde küçük çocuk, hasta veya hamile birisinin olması durumunda önlem olarak her iki ayda bir aşılama yapılabilir. Eğer evcil hayvanımız, özellikle ev kedileri evden dışarıya çıkmıyorsa aşılama altı ayda bir kere yapılabilir.

İç parazit aşısı yapılmasa olur mu?

Eğer kedi veya köpeğiniz doğumundan itibaren hiç dış ortama çıkmadıysa, dışarıdan gelen ve toprağa temas eden hiçbir şeyi ağzına almadıysa (Ayakkabılarınız dahil), başka herhangi bir kedi ve köpek ile temasta bulunmadıysa evcil hayvanınıza aşı yapmanıza gerek yoktur (!). Ancak bu ortamı sağlamak herhangi bir hayvan için mümkün olması hayal olduğundan mutlak surette ev halkının sağlığı için düzenli olarak iç parazit aşıları yapılmalıdır.

İç Parazit Aşısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sarılık Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sarılık Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Aşı Macunu Tarifi ve Malzemeleri

Aşı Macunu Tarifi ve Malzemeleri

Kızamıkçık Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Kızamıkçık Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Ağaç Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ağaç Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Asma Aşısı Teknikleri

Asma Aşısı Teknikleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6