Kkk Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kkk Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kkk Aşısı; Açılım olarak kızamık, kabakulak, kızamıkçık demektir. Bu aşı bir seferde üç hastalıktan korunmayı sağlar. Halk arasında kızamık karması diye de bilinir. Genellikle bu aşı çocuklara uygulanmaktadır. Bu aşıların üçü de hemen hemen her çocukta ömür boyu devam eden bağışıklık sağlamaktadır. Kkk aşısı çocuklara iki doz olarak verilmelidir. Birinci doz 12-15 aylıkken, ikinci doz ise 4-6 yaş arasında uygulanmalıdır. Bu aşılar istenirse ayrı ayrı da yapılmaktadır fakat bu yöntem çocuğa üç kez ayrı ayrı aşı yapılması gerektireceği için pek tercih edilmemektedir. Kkk daha önce üç hastalıktan birini geçirmiş kişilere de uygulanır. Her bir virüse karşı özgün yan etkiler gelişebilir. Ayrıca kkk aşısı, hayati tehlike yaratan alerjik reaksiyon geçiren hastalara, hamile bayanlara yapılmamalıdır.

Kkk Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?
 • Ateş ve hafif döküntü
 • Boyun ve yanaklarda şişen bezeler
 • Havale geçirimi
 • Geçici eklem ağrısı
 • Alerjik durumlar
 • Sağırlık
 • Kalıcı beyin hasarı
Şimdi bu yan etkiler hangi hastalığın getirmiş olduğu yan etki sebebidir ve belirtilerini ayrıntılı anlatmakta fayda vardır.

Kızamık; Son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Solunum yolu ile bulaşır. Hastanın öksürmesiyle yayılan virüsler solunum yoluyla ağız, burun ve boğaza yerleşerek enfeksiyon oluşmasına yol açar. Kızamığın kuluçka dönemi 10-12 gündür. Kızamık belirtilerinin görülmesinden itibaren 7 gün boyunca bulaşıcıdır.

Kızamık belirtileri ise; ateş, göz iltihabı, burun akıntısı, öksürük ve lekelerdir. Kızamık çocukluk çağı hastalığıdır. Kızamık, çocuk felcinden sonra yok edilmeye çalışılan 2. Hastalıktır. Kızamığın neden olduğu kötü sonuç mikrobun yarattığı iltihabın yayılmasıdır. İshal, zatürre ve orta kulak iltihabı en sık görülen komplikasyonlardır. Zatürre kontrol altına alınmaz ise ölümle sonuçlanır. A vitamini yetmezliği olanlarda körlüğe yol açar. Binde bir görülen beyin enfeksiyonuna yol açar.

Kabakulak; Virüslerin tükürük bezlerinde enfeksiyon yapması ve burada büyümeye neden olmasıyla ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Kulağın arkasında şişlik oluşturduğu için kabakulak denilmektedir. Çocuklarda görülür fakat bu hastalığı geçirmemiş yetişkinlerde de görülebilir. Hasta kişinin hapşırması, öksürmesi ya da öpmesi sonucu virüs diğer insanlara bulaşır. Hastalığın belirtileri virüs vücuda girdikten yaklaşık 3. Haftada ortaya çıkar. Kabakulak belirtileri ise; çenenin alt tarafında şişlik, boğaz ağrısı, hafif ateş, baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler vardır. Kabakulak en büyük yan etkileri diyabet olma riskini artırır ve erkek çocuklarda kısırlığa yol açar. Hamilelerde kullanımı yasaktır. Eğer ki aşı olunduysa 3 ay boyunca hamile kalınmamalıdır.

Kızamıkçık; Alman kızamığı da denilmektedir. Virüslerin sebep olduğu, kızamıkta ki gibi döküntülerle seyreden bulaşıcı bir hastalıktır. Kızamıktan farkı, döküntüler daha açık renkli ve daha hafif ve tehlikesiz geçer. Şiş ve kaşıntılı bezelere neden olur. Ateş ve halsizlik yapmamaktadır.

Kızamıkçık belirtileri ise; kulak arkasında ve kafa arka kısmının alt bölgesinde lenf bezlerinde büyüme görülür. Döküntü gerçekleşir, döküntünün rengi açık pembe renginde ve yüzde başlayıp vücuda yayılan tarzdadır. Ortaya çıktıktan bir iki gün sonra da kaybolur. Tehlikeli değildir fakat dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus vardır. Hamile kadınlar için tehlikelidir. Küçükken kızamıkçık olmayan bayanlar hamileyken kızamıkçık olurlarsa çocuğunda körlük, sağırlık, kalp bozukluları ya da düşük yapmasına sebebiyet verir.

Kkk Aşısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kuduz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Kuduz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Haber Bülteni

Güncel

Zehirli İshal Aşısı Ne Zaman Uygulanır?

Zehirli İshal Aşısı Ne Zaman Uygulanır?

Güncel

OPA Aşısının Yan Etkileri

OPA Aşısının Yan Etkileri

Aşıdan Sonra Banyo Yapılır mı?

Aşıdan Sonra Banyo Yapılır mı?

T Göz Aşısı Nasıl Yapılır?

T Göz Aşısı Nasıl Yapılır?

İç Parazit Aşısı Ne Zaman Yapılır?

İç Parazit Aşısı Ne Zaman Yapılır?

2 Ay Aşısı Nelerdir?

2 Ay Aşısı Nelerdir?

Kuduz Aşısını Kim Buldu

Kuduz Aşısını Kim Buldu

Aşı Yerinin Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Aşı Yerinin Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6