Hepatit A Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Hepatit A Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hepatit a aşısı, aslında her insanda yapılması gereken aşılardan biridir. Bilindiği gibi hepatit a virüsleri direk olarak insanların karaciğerlerinde sorunların meydana gelmesine neden olan durumlardandır. Bu nedenle insanlarda yapılan hepatit a aşısı direk olarak karaciğer sağlığında etkili olmaktadır. Tabi ki hepatit a aşısı sadece karaciğeri değil aynı zamanda gözlerde, ciltte ve diğer organların sağlığı üzerinde etkiler meydana getirmektedir. Özellikle çocuklarda yüksek ateş problemleri başta olmak üzere ishal, mide bulantısı gibi problemlere neden olan bu hastalıktan korunmak amacı ile hepatit a aşısını yaptırmanız gerekmektedir. Yetişkinlerde bile yaklaşık bir ay kadar kişiyi yatağa mahkûm eden bu hastalık oldukça ağır bir hastalıktır. Bu nedenle hepatit a aşısının herkes tarafından yapılması gerekir. Hepatit a aşısını yaptıran insanlar son derece büyük problemlerden korunabilirler. Özellikle hepatit a virüslerinden yüzde yüze kadar büyük bir koruma bu aşı sayesinde sağlanabilmektedir. Hepatit a aşısı insanlarda çok büyük korumalar meydana getirse de tabi ki bu aşının bir süre sonra etkisi ortadan kalkacağı için kişinin bu aşıyı altı ayda bir yaptırması gerekmektedir. Böylece eski hepatit a aşısının etkisi tam olarak kaybolmadan yeni yapılan aşı etkisini göstererek kişinin bağışıklığında etkilere neden olur ve sorunların çözümü sağlanır.

Hepatit a aşısının en düşük yaşı 13 tür. Yani 13 yaş altı çocuklarda bu aşı uygulanmamalıdır. 13 ile 23 yaş arasında yapılan bu aşı çok büyük koruma etkileri yaparak birçok sorunu önler. Eğer herhangi bir seyahat gerçekleştirecekseniz bu durumda 1 yaş ve üzeri tüm kişilerin bu aşıyı olmaları çok büyük faydalar sağlayarak olası bulaşıcı hepatit a sorunlarını engelleyecektir. Hepatit a aşısı bu gibi seyahat durumlarında kesinlikle yapılmalıdır. Hepatit hastalıkları erkeklerde cinsel yolar ile taşındığı için bu kişiler cinsel münasebet neden ile kesinlikle bu aşıyı yaptırmalıdır. Özellikle sık sık cinsel partner değiştiren kişilerin kesinlikle bu konuya dikkat etmesi gerekir. Aksi durumda bu kişiler büyük risk grubu içerisinde yer alırlar. Bu aşıyı yaptırması gereken bir diğer kişiler ise Kronik olarak karaciğer rahatsızlıkları olan insanlardır. Çünkü bu insanların hepatit virüslerine yakalanma olasılıkları oldukça yüksektir. Bu kişilerin virüslerden korunarak daha sağlıklı bir hayat sürebilmeleri için hepatit a aşısı yapılabilir. Bilindiği gibi hepatit virüsleri son derece bulaşıcı virüslerdir. Bu nedenle sizlerde aşı yaptırmamışsanız bu gibi virüslere son derece dikkat edin. Çünkü bu sorun genellikle insanların toplu alanlarda yaşaması nedeni ile bulaşmaktadır. Bu gibi durumlardan korunmanın en net ve en kesin yolu tabi ki hepatit a aşısını tam zamanında yaptırmaktır.

Hepatit a aşısını istediğiniz zaman yaptırabilirsiniz. Ülkemizde yaygın olan bu gibi aşıları yaptırmak için en yakın sağlık kuruluşuna gidebilirsiniz. Fakat bu durumda dikkat etmesi gereken bazı insanlar vardır. Öyle ki hamile olan kişiler bu aşıyı yaptıracaklarsa mutlaka Uzman bir doktor kontrolünde olmaları gerekmektedir. Aksi durumda çok daha büyük problemler meydana gelebilmektedir. Bu aşıyı yaptırırken alerjik problemlere dikkat edin. Öyle ki birçok insan alerjik problemlerle karşılaşarak birçok sorun yaşamaktadır. Bu gibi durumlarda kimi insanlarda geçici olarak davranış bozuklukları ya da aşı yapılan bölgede ağrılar görülebilir. Tabi ki bu ağrılar sadece hepatit a aşısı değil birçok ağrıda görülmektedir.

Hepatit A Aşısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Prevenar Aşı Kolaylık mı?

Prevenar Aşı Kolaylık mı?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hpv Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hpv Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Pnömoni Aşısı Yaptırması Gerekenler

Pnömoni Aşısı Yaptırması Gerekenler

Kedi Aşıları Nelerdir?

Kedi Aşıları Nelerdir?

Aşıyı Kim Buldu?

Aşıyı Kim Buldu?

Zatürre Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Zatürre Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Aşı Çeşitleri Nelerdir?

Aşı Çeşitleri Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6