Grip Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Grip Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Grip Aşısı

Grip genellikle kış aylarında ve mevsim geçişlerin de görülmektedir. Grip öksürük, hapşırma, halsizlik gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Grip kişiler arasında yayılabilmektedir. Gripten korunmak için birtakım koruyucu önlemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri de grip aşısıdır. Grip aşısı genellikle Eylül ve Kasım aylarında yapılmaktadır. Genellikle sonbahar ayında yapılan grip aşısı bir yıl kadar koruma sağlamaktadır. Her yıl düzenli olarak grip aşısını tekrar yaptırırsanız grip olma ihtimaliniz düşecektir. Grip aşısı vücudu virüslere karşı korumakta ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Grip Aşısı Neden Gereklidir

Grip gerekli önlemler alınmazsa çok ciddi hastalıklara neden olabilmektedir. Soğuk algınlığına göre daha şiddetli geçmektedir. Grip aşının temek amacı kişiyi gribin neden olacağı hastalıklara karşı korumaktır. Grip için gerekli önlemler alınmazsa bronşit ve zatürre gibi hastalıkların yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu hastalıkların meydana gelmesin de kişinin iyileşme süresi uzamakta ve uzmanlar tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir. Özellikle belli bir yaşın üzerindeki kişiler ve kronik rahatsızlıkları olan kişiler mutlaka grip aşısı olması gerekmektedir. Örneğin, 65 yaş üstü kişiler ve kalp yetmezliği, karaciğer hastaları, böbrek hastaları ve astım gibi rahatsızlıkları olan kişiler mutlaka grip aşısı yaptırmalıdır. Bu hastalıkların yanı sıra AIDS veya kemoterapi gibi görmekte olduğunuz hastalıklar nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflayan kişiler de grip aşısı olmak zorundadır. Bağışıklık sistemi zayıflayan kişiler gribe karşı mücadele edemez ve grip daha ciddi hastalıklara neden olabilir.

Grip Aşısı Ne Zaman Yapılır

Grip aşısı genellikle kış mevsimine girmeden yanı sonbahar ayında yapılmalıdır. Grip aşısı için kışın gelmesini beklenilmemelidir. Grip aşıları bir yıl boyunda etkili olmaktadır. Grip aşısının sürekli etkili olabilmesi için her yıl sürekli grip aşısının yaptırılması gerekmektedir. Grip aşısı için Uzman kişilere danışmak gerekmektedir. Grip aşılarında risk almamak için ve yaşanabilecek olumsuzlukları önlemek adına doktor tarafından yapılmasına özen gösterilmelidir.

Grip Aşısı Kimlere Uygulanmamalıdır

Grip aşısı uygulanırken bazı kriterler göz önüne alınarak yapılmaktadır. Grip aşısı genellikle hamileliğin ilk üç ay içinde olup da yumurtaya alerjisi olan kişilere ve 6 aylıktan küçük çocuklara grip aşısı uygulanmamaktadır.

Grip Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

Bütün aşı türlerinde olduğu gibi grip aşısının da bazı yan etkileri bulunmaktadır. Grip aşısı yaptıran kişiler de genellikle aşı yerinde şişme, kızarma, kabarıklar meydana gelmektedir. Bu belirtiler genellikle aşı yapılan yerin çevresinde görülmektedir. Tüm vücutta görülen belirtileri ise çok nadirdir. Tüm vücutta ise çok nadir rastlanmakla birlikte halsizlik, ateşlenme, kas ağrısı ve mide bulantısı gibi belirtileri bulunmaktadır. Grip aşısının yan etkileri ortalama aşı yapıldıktan 7-11 saat arasında görülmektedir. Görülen yan etkiler genellikle 1-2 gün içinde kendiliğinden geçmektedir. Belirtiler uzun süre kendiliğinden geçmezse mutlaka doktora başvurulmalıdır. Grip aşısı mutlaka hastanelerde ve doktor kontrolünde yaptırılmalıdır. Aşıların iyi muhafaza edilmesi ve aşı yapılmadan önce hastanın kontrolleri de yapılması gerekmektedir.

Grip Aşıları Nelerdir?

Birçok ülkede uzun yıllardır düzenli olarak yapılan grip aşısı ülkemiz de son yıllarda yaygınlaşmıştır. Türkiye'de grip aşısı kişilerin isteklerine göre özel yapılmaktadır. Ülkemizde trivalan (TIV) ve kuadrivalan (QIV) olmak üzere iki tip grip aşısı yapılmaktadır.

Grip Aşısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bebek Aşı Takvimi

Bebek Aşı Takvimi

Güncel

Dabt İpa Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Dabt İpa Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6