Kpa Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kpa Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kpa Aşısı, Pnömokok, Gram pozitif bir diplokoktur. Pnömokoklar birden fazla enfeksiyon hastalığının en çok karşılaşılan durumudur. Pnömokokların sebep olduğu enfeksiyonlar; ciddi olan pnömoni, sepsis ve menenjit gibi invazif enfeksiyonlar ile otitis media, sinüzit ve hafif bakteri yemi gibi enfeksiyonlara da sebep olur. Kaynak çoğunlukla taşıyıcı olan kişilerdir. Solunum vasıtası ile bulaşır. Çoğunlukla kış mevsiminde ve ilkbahar başında meydana gelir. Konjuge Pnömokok aşısı tek dozluk olan kullanıma hazır enjektör içinde bulunmaktadır. Sıvı formda yer alan aşı kendi enjektörü ile yapılmalıdır.

Genel Aşı Kontrendikasyonları, Konjuge Pnömokok aşısı için de geçerlidir. Aşı yapılmasında aşıların yapılmaması gereken olaylar oldukça enderdir. Bir aşıya karşı oluşan anaflaktik reaksiyon, o aşının daha sonraki dozları için kesin kontrendikasyon meydana getirir. Bir aşı komponentine karşı oluşan anaflaktik reaksiyon, bu maddeyi bulunduran aşılar için kesin kontrendikasyon meydana getirir. Ateşli ya da ateşsiz olan ciddi hastalık olaylarında izleyen hekimine danışılmadan aşı yapılmaz.

Konjuge pnömokok aşısı, genel kontrendikasyonlar haricinde kontrendikasyonu bulunmamaktadır. Önlem alınarak aşı uygulanacak olaylar bulunmamaktadır. Aşı neticesinde istenmeyen etkiler, çok gözüken, hafif olan yan etkileri, %10 ve 20 olan lokal reaksiyon. %10 ve 20 olan ve 38 oC'yi aşan ateş. %10 ve 20 olan huzursuzluk, kırgınlık ve sistemik olan belirtiler. Ender gözüken, ciddi olan yan etkileri, 0 ve 72 saat içerisinde konvulsiyon ender şekilde gözükebilir.

KPA'nın yapılması, 12 aya kadar bebeklerde deltoid kası radial sinirin yüzeysel olan yerleşimi ve kasın aşıyı uygun biçimde absorbe edecek değin gelişmiş olmaması sebebiyle güvenli olan intramusküler yapılama için uygun değildir. Dolayısıyla bebeklerde IM yapılma için uyluğun orta ya da üst 1/3 bölümünde, vastus lateralis kasının ön yan kısmı kullanılır. 12. Ayın ardından, kolun üst bölgesine deltoid kas içerisine yapılır. Kol dirsekten, bacak dizden 45° kadar içe bükülür ve enjektör 90° dik açıyla cilde girerek, kas içerisine yapılır.

KPA 0.5 ml uygulanır. KPA'nın saklanması, İl deposunda, aşı flakonları (+2) ve (+8) C'de mauhavaza edilmelidir. Kesinlikle dondurulmamalıdır. Sağlık kurumunda, KPA üstten soğutmalı olan buzdolabının alt rafında saklanmalıdır, kesinlikle dondurulmamalıdır. Aşı depolama kapasitesi ihtiyacında bulunan yükseliş dikkate alınarak mevcut olan alt yapı il aşı yetkilisi ve il soğuk zincir yetkilisi tarafından yerinde değerlendirilmeli ve ihtiyacı bulunan kurumlarda geniş kapasiteli olan buzdolapları acil bir şekilde temin edilmelidir.

Konjuge Pnömokok aşısı yakalama takvimi, KPA'nın yapılmaya başladığı tarihte 2. Ayını bitirmiş olan bebekler rutin olan aşı şeması içerisinde KPA da dahil olmak üzere aşılanma yapılmaya başlanacaktır. Yapılma biiçimi 2. Ay (8 hafta), 4. Ay (16 hafta), 6. (24 hafta) ay ve 12. Ay (52 hafta) olmak üzere toplam olarak 4 dozdur. KPA'nın yapılmaya başladığı zamanda 3 ve 6 ay arasında bulunan bebekler için de yine toplam 4 doz yapılacaktır. Fakat bu uygulama, halen başlamış olan rutin aşılama şemasına yapılmalı, ek ziyaretler düşürülmelidir. Ayrıca dozlar arasında bırakılacak en az aralıklara da dikkate alınmalıdır. KPA'nın 1. Dozu ile 2. Dozu ve 2. Dozu ile 3. Dozu arasında en az dört hafta, 3. Doz ile rapel doz arasında en az 4 ay zaman bırakılmalıdır.

3 aylık olan bebekler için örnek olan aşı takvimi, 3. Ayda birinci doz, 4. Ayda ikinci doz, 6. Ayda üçüncü doz ve 12. Ayda rapel. 4 aylık olan bebekler için ise örnek aşı takvimi, 4. Ayda birinci doz, 6. Ayda ikinci doz, 7 ya da 8. Ayda üçüncü doz ve 12. Ayda rapel. 5 aylık olan bebekler için ise örnek aşı takvimi, 5. Ayda birinci doz, 6. Ayda ikinci doz, 7 ya da 8. Ayda üçüncü doz ve 12. Ayda rapel.

Kpa Aşısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dut Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Dut Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çocuk Aşıları Nelerdir?

Çocuk Aşıları Nelerdir?

Zayıflama Aşısı Uygulamaları

Zayıflama Aşısı Uygulamaları

Aşı Çeşitleri Nelerdir?

Aşı Çeşitleri Nelerdir?

Grip Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Grip Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Güncel

Kedi Aşıları Nelerdir?

Kedi Aşıları Nelerdir?

Güncel

Armut Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Armut Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6