Saç Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
19 Haziran 2024

Saç Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Saç aşısı, saç kaybı problemi yaşayan kişiler için uygulanan modern bir tedavi yöntemidir. Bu tedavinin amacı, saç derisi içerisindeki hücrelerin yeniden canlanmasını sağlamak, saç dökülmesini azaltmak ve saçların daha güçlü olmasına yardımcı olmaktır. Saç aşısı yöntemi, uzun süredir yurt dışında birçok ülkede kullanılmaktadır ve ülkemizde de son yıllarda popüler hale gelmiştir. Saç aşısının etkili olabilmesi için genellikle tek seans yeterli olmaktadır. Bu özelliği ile diğer saç tedavilerine göre daha avantajlıdır. Yaklaşık 7 yıllık bir geçmişi olan saç aşısı, modern tıbbın saç problemi yaşayan bireylere sunduğu önemli bir çözüm olarak kabul edilmektedir.

Saç Aşısının Uygulanması

Saç aşısı uygulanacak bölge öncelikle bölgesel anestezi ile uyuşturulur. Ardından, bu uyuşturulan bölgeye saçlara ve saç derisine fayda sağlayacak olan karışım serum enjekte edilir. Bu işlem sırasında hasta herhangi bir rahatsızlık hissetmez. Tek seans olması sayesinde, günlük yaşantıya hemen devam edilebilir.

Saç Aşısının Onay ve Güvenilirliği

Saç aşısı, Amerika'da önemli bir onay merkezi olan FDA'dan onay almış ve özel 510K sertifikasına sahip bir üründür. Bu sertifika, aşının güvenle kullanılabilmesini sağlamaktadır. İlk ortaya çıktığında 1999 yılından 2008'e kadar yanık ve yaraların tedavisinde kullanılan bu formül, 2008'den bu yana saç tedavisi olarak da tercih edilmektedir. Saç aşısının bir diğer adı oto saç klonlamadır. Bunun nedeni, kaybolan saçların %90 oranında geri gelmesidir. Bu aşı, Amerika'da savaşta organlarını kaybeden askerlere uygulanarak organların kendini yenilemesi için fayda sağlamaktadır. Saçlarda da aynı etkiyi göstermektedir.

Saç Aşısının Kimler İçin Uygun Olduğu

Saç aşısı;
 • Saç dökülmesi sorunu yaşayanlara
 • Saçlarında incelme veya zayıflama olanlara
 • Saçkıran rahatsızlığı olanlara
 • Saçlarını erkenden korumak isteyenlere
 • Saç ektirenler için ek tedavi olarak
uygulanabilmektedir.

Saç aşısı uygulandıktan sonra, uygulama yapılan bölgede iğne izinden başka herhangi bir iz kalmaz. Uygulama yapıldıktan kısa süre sonra saçlarda artma ve güçlenme hissedilir. Ancak kesin sonuçlar 4 ay içerisinde kendini göstermektedir. Saç aşısı, kadın erkek ayrımı olmaksızın herkese kolayca uygulanabilir. Yan etkisi olmayan bu tedavi yöntemi, istenildiği takdirde birden fazla kez de uygulanabilir. Ancak tekrar uygulanması için önceki tedavinin üzerinden en az 1 yıl geçmiş olması gerekir.

Saç Aşısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kızamıkçık Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Kızamıkçık Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Çocuklarda Grip Aşısı Nasıl Yapılır?

Çocuklarda Grip Aşısı Nasıl Yapılır?

Kimlere İnfluenza Aşısı Yapılmalıdır?

Kimlere İnfluenza Aşısı Yapılmalıdır?

Kedi Parazit Aşısı

Kedi Parazit Aşısı

Bebeklerde Verem Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bebeklerde Verem Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Aşıların Yan Etkileri Nelerdir?

Aşıların Yan Etkileri Nelerdir?

Güncel

Synagis Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Synagis Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6