Verem Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Verem Aşısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Verem aşısı, günümüzde eski zamanlara göre biraz daha azaltılmış olan verem hastalığında kullanılan bir aşı türüdür. Verem hastalığı aslında insanların üçte birinde bulunan bir mikroptan oluşmaktadır. Bu mikrobun etki alanının bu kadar büyük olması ise verem aşısının önemini tabi ki arttırmaktadır. Dünya genelinde her yıl 2 milyon insan bu mikrobun etkileri nedeni ile verem hastalığına yakalanarak ölmektedir. Tabi ki bu sayı sadece bu hastalık nedeni ile ölen insan sayısıdır. Bu sayının yanı sıra verem hastalığı nedeni ile yataklara düşen birçok insan vardır. Yani genel olarak verem hastalığı insanlarda ölümcül bir hastalıktır. Bu nedenle herkesin verem aşısı yaptırarak bu hastalıktan korunması gerekmektedir. Verem aşısını yaptıran insanlar bu hastalığın mikroplarından çok büyük bir oranda uzak kalabilirler. Verem hastalığının birçok türü bulunmaktadır. Aslında menenjit hastalığı da önemli bir verem hastalığıdır. Bu hastalığın yanı sıra akciğer veremi ve böbrek veremi adında da verem bulunmaktadır. İşte bu gibi hastalıklar nedeni ile verem aşısı yapılarak tüm bu verem hastalıklarından çok daha rahat bir şekilde korunabilirsiniz. Verem aşısı, biraz önce saydığım verem türleri üzerinde çok büyük etkiler gösterir. Bu türlerin dışında olan verem hastalıklarında ise %10 ile %100 arasında koruma sağlayabilir. Yani diğer verem türleri üzerinde verem aşısı çok büyük değişimler gösterebilmektedir.

Yapılan araştırmalara göre verem aşısı, insanlarda meydana gelen alerjik problemleri de azalttığı gözlemlenmiştir. Fakat bu durum her ne kadar söylense de tıbbi araştırmalar ile tam olarak kanıtlanamamıştır. Bu nedenle alerjik etkilerden korunmak için değil verem hastalıklarından korunmak için bu aşıyı yaptırabilirsiniz. Verem aşısı aslında insanlarda bir kere yapılır ve bir daha tekrar edilmez. Genellikle iki aylıkken yapılan bu aşı, yetişkinlerde bir kere olmak üzere herhangi bir zamanda yapılır ve devamı getirilmez. Bu sayede kişi verem hastalıklarına karşı bağışıklık sistemini güçlendirir ve savunmasını genişletir. Verem aşısı, ülkemizde hastaneler başta olmak üzere birçok sağlık ocaklarında ya da sağlık merkezlerinde yapılan aşılardan biridir. Böylesine önemli bir hastalık olan verem hastalığında verem aşısı kesinlikle alınması gereken en büyük önlem niteliği taşımaktadır. Hayatında hiç verem aşısı yaptırmamış olan kişilerin kesinlikle bir kere bile olsa bu aşıyı yaptırmaları gerekmektedir. Çünkü bu aşı insan hayatını ölümcül tehlikeye atabilecek ve toplumda yaygın olarak görülebilecek hastalıklardan koruyabilmektedir.

Verem aşısı yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey bu aşıyı yaptıracak olan kişinin aşı bölgesini alkollü pamuk ya da diğer maddeleri sürmemektir. Diğer aşılarda olduğu gibi alkol uygulaması bu aşıda yapılamaz. Bir diğer önemli konu ise dozajın iyi ayarlanmasıdır. Çünkü dozaj fazla olduğu zaman kişilerde çok büyük problemler meydana gelecektir. Bu durum özellikle çocuklarda ve bebeklerde çok önem taşımaktadır. Bazı sağlık çalışanları enjektöre az da olsa hava çekmektedir. Bu durum yaptıracak kişi için sorun olabileceği için sağlık çalışanının bu konuda özenli ve dikkatli olması gerekmektedir. Sürekli olarak ilaç kullanan kişiler verem aşısı yaptırmadan önce bir Uzman doktora başvurmalıdır. Çünkü bu aşı bazı ilaçlar ile tepkimeye girerek büyük yan etkilere neden olabilir.

Verem Aşısı Yorumları

soru

elif

02 Mayıs 2024 Perşembe

Benim arkadasim geldi verem hastasiymis bir kac gun bizde kaldi ben esim ve dort tane cocugum var en kucugum iki bucuk yasinda bize ve cocuklarima bulasmis olabilirmi bizi aydinlatirsaniz cok seviniriz simdiden cok tesekkur ederim

Cevap yaz
cevap

Site

02 Mayıs 2024 Perşembe

Verem şöyle bulaşır. Veremli bir insan nefes alıp verdiği zaman havaya baloncuk bırakır diğer insanlarda bunu soludukları zaman bulaşır. Bu sadece sizin evinizde olmaz dışarıdada olabilir çünkü baloncuklar uzun süre havada kalabilir. Yani hemen hergün çarşıda pazarda bunların milyonlarcanı zaten soluyorsunuz. Bu nedenle endişe etmenize gerek yok

cevap

Site

02 Mayıs 2024 Perşembe

Merhaba, siz ve aileniz daha önce verem aşısı olduysanız korkmanıza gerek yok küçük olan bebek alı olmamış olsa bile verem eakisi gibi değil korkmanıza gerek yok.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Aşıların Yan Etkileri Nelerdir?

Aşıların Yan Etkileri Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6